W dniu 25 marca, w naszej szkole, odbył się apel poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Klasa VII, wraz ze szkolnym chórem, przygotowała przedstawienie, podczas którego próbowano odpowiedzieć na pytanie: „Wokół czego kręci się świat?”.
Tym razem w podróż po planetach Układu Słonecznego zabrali nas Pilot i Mały Książę. Odwiedzili osiem planet, z których każda symbolizowała inną wartość: Merkury – pokój, Wenus – miłość, Ziemia – przyjaźń, Mars – waleczność, Jowisz – siłę, Saturn – pracę, Uran – szczerość, a Neptun – kreatywność.
Dzięki temu przedstawieniu mogliśmy nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o planetach, ale także zrozumieć, jakimi wartościami warto kierować się w życiu.
W dniach 17 – 21.03.2025r. po raz pierwszy w naszej szkole obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu. Jest to coroczna akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym i jego działaniu. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na sposoby wspierania rozwoju dzieci poprzez odpowiednie aktywności i nawyki.
Mózg to skomplikowana inżynieria złożona z precyzyjnie do siebie pasujących elementów. Stanowi centrum dowodzenia, dlatego potrzebuje właściwej stymulacji, świeżego powietrza, odpowiedniej diety, odpoczynku, aktywności fizycznej i czułych gestów. Dla jego dobra zdecydowanie powinniśmy unikać stresu i przebodźcowania niebieskim światłem urządzeń elektronicznych.
W kolejne dni tygodnia, począwszy od poniedziałku 17. marca, poruszaliśmy różne aspekty funkcjonowania ludzkiego mózgu. Zaczęliśmy od poznania jego skomplikowanej budowy, w czym pomogła specjalnie przygotowana gazetka z informacjami i ciekawostkami. Podczas przerwy można byłoposkładać, pod czujnym okiem pani Agnieszki Krzywdzińskiej, papierowy model mózgu człowieka, który uświadamiał jego skomplikowanie i wielofunkcyjność.
We wtorek można było poszerzyć wiedzę o tym, jak muzyka wpływa i symuluje mózg, posłużyła do tego stworzona strefa muzyki w bibliotece. Umieszczone tam kody QR dawały możliwość odsłuchania odpowiedniej muzyki i wysłuchania teoretycznych porad w tej materii.
Środa była dniem, w którym zwracaliśmy uwagę na konieczność ruchu i aktywności fizycznej, które bardzo pomagają w rozwoju i prawidłowym działaniu mózgu. Podczas aktywnej przerwy istniała okazja do poznania praktycznych ćwiczeń, które prezentowały uczennice z klas 6 pod opieką pani Bożenki Majdoń.
Czwartek poświęciliśmy tematowi zdrowej diety. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie propagowali zdrowe produkty, witaminy i mikroelementy, które umieszczone na schematach mózgu, stworzyły dopełnienie szkolnej gazetki.
Podczas piątkowych godzin wychowawczych uczniowie mieli szansą sprawdzić, wykonując przygotowany test, która półkula mózgowa jest u nich dominująca i jaki wpływ ma to na ich życie codzienne. W tym dniu mieliśmy także akcję „Dzień bez plecaka i wiosennego outfitu”, która stała się pretekstem do kreatywnej pracy naszego mózgu, aby jak najciekawiej i najoryginalniej zaprezentować się w wiosennej odsłonie. było to także wydarzenie kończące tydzień poświęcony mózgowi.
W ciągu tych pięciu dni temat mózgu był akcentowany także podczas zajęć dodatkowych, na kółkach zainteresowań i poszczególnych przedmiotach. Ciekawą formę działań przygotowała dla klas młodszych pani Małgorzata Capiak – nasz szkolny logopeda, zwróciła uwagę uczniów na połączenie pracy mózgu i mowy oraz przygotowała ciekawe ćwiczenia stymulujące ośrodki mowy w mózgu.
Nie zapomnieliśmy także o Rodzicach. Otrzymali oni od nas ciekawe materiały związane z mózgiem, które opracowały nasze panie pedagożki.
Liczymy, że tegoroczne propozycje były ciekawe i przede wszystkim poszerzające wiedzę o tym najważniejszym organie ludzkiego ciała. Cieszymy się z zaangażowania uczniów, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się pomysłami i działaniami do realizacji tej ważnej akcji.
W dniu 22.03.2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Czańcu, odbył się ,, Turniej tenisa stołowego o puchar przewodniczącego Rady Gminy Porąbka”. Uczniowie SP 1 również uczestniczyli w tych rozgrywkach w dwóch kategoriach. Chłopcy klas I- VI w składzie Szymon Kliś, Oskar Glądys, Igor Janik, Michał Szadkowski. Niestety żadnemu z nich nie udało się usytuować w pierwszej trójce turnieju, najbliżej był Michał Sz. Który zajął IV miejsce. Wśród chłopaków klas VII-VIII naszą szkołę reprezentował Maciej Migoda, ale jemu również nie udało się wywalczyć miejsc medalowych. Świetną formą natomiast wykazały się dziewczęta klasy VII-VIII w składzie Zuzanna Fabia, Weronika Zając, Joanna Radziszewska. IV miejsce przypadło Zuzannie Fabi, brązowy medal dla Weroniki Zając. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Joanna Radziszewska.
Podziękowania dla wszystkich zawodników, którzy reprezentowali szkołę.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Porąbce ogłasza rekrutację uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2025 / 2026. Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym odbędzie się w terminie od 24 marca do 11 kwietnia 2025roku.
Wypełnione dokumenty do rekrutacji należy złożyć w sekretariacie szkoły. Dokumenty można pobrać w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły. https://spporabka.pl/komunikaty/rekrutacja/
21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Motyw przewodni obchodów tego dnia w 2025 roku brzmi: „Poprawmy nasze systemy wsparcia”. Ustalany jest on corocznie przez Down Syndrome International (DSi) – organizację charytatywną walczącą o prawa osób z zespołem Downa. To właśnie oni przyczynili się do powstania tego dnia. W 2025 roku wydarzenie skupia się na usprawnieniu różnych form pomocy dla osób z tym zespołem.
Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ nawiązuje do trzeciego dodatkowego chromosomu lub jego fragmentu w 21 parze chromosomów. Chromosom przypomina kształtem skarpetkę, która jest symbolem tego dnia i zarówno znakiem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na ten zespół. Chromosom ten modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się w tym dniu kolorowe, niedopasowane, zabawne skarpetki.
Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody tego ważnego święta, pamiętając o tych wspaniałych osobach. W ramach akcji uczniowie na zajęciach zostali zapoznani z tym rodzajem niepełnosprawności. Dzieci wykonały także kolorowe skarpetki, które zostały umieszczone na gazetce poświęconej tematyce zespołu Downa, która znajduje się obok gabinetu pedagogów. Podsumowaniem akcji było założenie w tym dniu kolorowych, niepasujących do siebie skarpetek. Do akcji włączyli się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły. Gest ten był sposobem wyrażenia tolerancji, szacunku i zrozumienia wobec osób z tą niepełnosprawnością.
Skarpety „nie do pary” pokazują, że niezależnie od ilości posiadanych chromosomów można wieść radosne, kolorowe życie, że nie trzeba idealnie pasować, żeby być szczęśliwym.
Wszystkim osobom z zespołem Downa życzymy by ich życie było dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nigdy nie brakowało w nim powodów do radości.
Całej społeczności kopernikowskiej dziękujemy za zaangażowanie i wspólne celebrowanie tego dnia.Pedagodzy
21 marca, w pierwszy słoneczny dzień wiosny, klasy szóste wybrały się do Niepołomic – urokliwego miasta w województwie małopolskim, powiecie wielickim, leżącym nad Wisłą, na skraju Puszczy Niepołomickiej.
Pierwszym punktem programu stało się Muzeum Zamku Królewskiego, gdzie uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Zaczarowane płótna. Historie ukryte w obrazach”. Pani przewodnik zapoznała uczestników z dziełami malarskimi powstałymi w trakcie zaborów, by pokrzepić serca zniewolonych Polaków i zagrzewać ich do walki, przybliżyła uczniom także historię kapliczek i ich znaczenie dla człowieka, przedstawiła kilka ciekawostek związanych z Krakowem i życiem jego mieszkańców. Na koniec, podzieleni na grupy nasi podopieczni, zainspirowani otrzymanymi informacjami, mieli za zadanie stworzyć własne opowiadania oparte na wybranych obrazach. Powstały ciekawe, w niektórych przypadkach humorystyczne teksty odwołujące się do przeszłości, rzeczywistości i nawet przyszłości.
Drugim punktem programu wycieczki stało się Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego. Najpierw uczniowie wzięli udział w prelekcji, gdzie prowadzący w bardzo ciekawy sposób przybliżył uczniom informacje dotyczące Układu Słonecznego i tworzących go planet oraz innych ciał niebieskich. Uzupełnieniem prelekcji stał się seans w cyfrowym planetarium, gdzie uczniowie poznali informacje dotyczące pracy astronautów i funkcjonowania stacji kosmicznych. Zostały także zaprezentowane ciekawe zjawiska astronomiczne widoczne na sferze niebieskiej. Okazało się, że wielu naszych uczniów interesuje się kosmosem, bo bez wahania odpowiadali na pytania prowadzącego prelekcję oraz sami dzielili się swoimi wiadomościami i pytali o interesujące zjawiska.
Kulminacyjnym punktem wyjazdu była wizyta w McDonald’s. Zadowoleni, pełni energii i wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do Porąbki.
Dziękujmy Pani Renacie Bubale za zorganizowanie wyjazdu oraz panu Henrykowi – naszemu kierowcy za bezpieczny przejazd.Wychowawcy klas
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny oraz Międzynarodowy Dzień Szczęścia wybraliśmy się na wiosenny spacer wokół Jeziora Czanieckiego. Niektórzy z nas po raz pierwszy przeszli na drugą stronę Soły koroną zapory czanieckiej Przed południem trasę pokonali uczniowie klas młodszych. Po nich uczniowie klas siódmych wzięli udział w I Międzypokoleniowym Spacerze i sportowej rozgrzewce. Wysłuchali także ciekawego wykładu na temat otwartego dziś dla zwiedzających zbiornika.
Relacja https://www.facebook.com/PorabkaGmina
Doskonale zaprezentowała się reprezentacja naszej szkoły w piłce siatkowej dziewcząt. W dniu 18 marca odbył się Finał Powiatu Bielskiego w ramach rozgrywek młodzieży szkolnej w Kozach.
Uczennice klas 7-8 w składzie: 1. Karolina Kowalczyk 2. Zuzanna Fabia 3. Aleksandra Górka 4. Natalia Wawak 5. Natalia Izabela Wawak 6. Aniela Chlebowska 7. Justyna Merta 8. Wiktoria Ozimina
wywalczyły srebrny medalulegając dopiero w meczu finałowym drużynie z Czechowic – Dziedzic.
Serdeczne gratulacje i słowa uznania dla drużyny