• Dodano: 11 listopada 2024

    Uczniowie z kółka fotograficznego aktywnie angażują się w wydarzenia z życia szkoły, apele oraz zawody sportowe uwieczniając to wszystko na fotografiach. Ich prace można podziwiać na głównym korytarzu szkoły. Mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się ich więcej.
    We wrześniu Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego pt. „Ja i Ty, Ty i Ja – o Przyrodę niech każdy dba”, dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ogłosił konkurs, którego celem było zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej walorów przyrodniczych województwa śląskiego, zachęcanie do odpoczynku na świeżym powietrzu, pogłębianie wiedzy o wartościach przyrodniczych swojej najbliższej okolicy oraz terenów przyrodniczo cennych, kształcenie zdolności artystycznych w dziedzinie fotografii przyrodniczej.
    Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym wykonaniu fotografii ciekawych miejsc lub obiektów przyrodniczych (np. pomnik przyrody ożywionej lub nieożywionej, drzewo, roślina, zwierzę, skała lub kompleks skalny itp.), znajdujących się na terenie województwa śląskiego.
    Konkurs adresowany był do uczniów klas VII i VIII. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Franciszek Gabryś z klasy VII b. Frankowi bardzo GRATULUJEMY i życzymy wielu sukcesów.

    Anita Rodak

  • Dodano: 11 listopada 2024

    11. listopada reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w gminnej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości… Był tam nasz poczet sztandarowy, delegacja z kwiatami, służba liturgiczna, członkowie MDP i przedstawicielka zespołu Porąbczanie. Na scenie GOK w Porąbce również mogliśmy zobaczyć uczniów naszej szkoły zaangażowanych w okolicznościowe przedstawienie przygotowane przez p. Aleksandre Walusiak Lach.

    Fotogaleria

  • Dodano: 8 listopada 2024

    Listopad to miesiąc, w którym kierujemy swoje myśli w stronę naszej Ojczyzny. Świętujemy odzyskanie przez nią niepodległości po 123 latach niewoli. Święto to  w dzisiejszych trudnych, niepewnych,  naznaczonych wojnami i kryzysami  czasach,  nabiera szczególnego znaczenia i dlatego w sposób wyjątkowy postanowiliśmy je uczcić. We współpracy z parafią spotkaliśmy się w naszym pięknym kościele, by oddać hołd naszemu krajowi.

    Mieliśmy okazję wysłuchać utworów w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów: Kai Błasiak „Za wolność”, Mikołaja Gąski „Dziś idę walczyć mamo”,  oraz Mai Harat „Warszawo ma’ przy akompaniamencie Oliwiera Pękali z klasy VIII. Ponadto wszystkie klasy oraz grono pedagogiczne przygotowali wybrany utwór. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli włączyć się w śpiew, gdyż słowa wszystkich piosenek wyświetlane były na rzutniku. Uczniom akompaniowała pani Katarzyna Witkowska. Były to: „Jesteśmy Polką i Polakiem” (kl.pierwsze); „O mój rozmarynie” (kl.drugie), „Serce w plecaku” (kl.trzecie), „Przybyli ułani” (kl.czwarte), „Rozszumiały się wierzby płaczące: (kl.piąte), „Płonie ognisko” (kl.szóste), „Wojenko, wojenko” (kl.siódme), „Piechota” (kl.ósme), „Jest takie miejsce” (grono), „Niepodległa” (wszyscy).

    Mieliśmy też okazję posłuchać słów śp kardynała Stanisława Wyszyńskiego i naszego świętego Jana Pawła II, którzy kochali nasz kraj i w swoich słowach kierowanych do ludzi często o nim mówili. Uczniowie przybliżyli nam też wybrane utwory poetyckie, których inspiracją stała się nasza Ojczyzna. Pani Dyrektor przywitała zebranych gości cytując Jana Pawła II „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla  jego odzyskania”.

    Na koniec spotkania zostały rozdane nagrody wyróżnionym uczniom w przeprowadzonym na tę okazję konkursie plastycznym „Laurka dla Ojczyzny”. W kategorii klas 1-4 I miejsce zajął Antoni Pustelnik (kl.IIIa), II miejsce – Radosław Dudzik (kl.IV b), III miejsce – Weronika Sadlik (kl.IIb), wyróżnienia – Aleksandra Stachura (kl.Ib), Emila Wątor (kl.Ib), Natalia Kurasz (kl.IIIa). W kategorii klas 5-8 I miejsce zajął Aleksander Glądys (VIIb), II miejsce – Igor Pszczółka (kl.VIa), III miejsce Joanna Stachura (VIb). Wszystkie laurki wykonane przez naszych uczestników zostały wykorzystane w utworzeniu dekoracji.

    Niezwykłe spotkanie Pani Dyrektor zakończyła również słowami Jana Pawła II „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. (….) to co kosztuje właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą.Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy. Ona bowiem nadaje kształt miłości.”

    Dziękujemy całemu naszemu Gronu Pedagogicznemu w zaangażowanie się w przygotowanie tego niezwykłego spotkania oraz wszystkim, którzy nas wsparli w tych działaniach. Dziękujemy także wszystkim, którzy przybyli na ten Poranek, by oddać hołd naszej Ojczyźnie. Oby zawsze była wolna.

    „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”. (ks kard Stefan Wyszyński)

    Opiekunowie SU

    Fotogaleria

  • Dodano: 5 listopada 2024
  • Dodano: 5 listopada 2024

    W październiku obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły z niemałym entuzjazmem zaangażowali  się w kilka przedsięwzięć promujących czytelnictwo. Dla klas 2-3 biblioteka zorganizowała konkurs pod tytułem “Czytamy Muminki”. 22 uczniów  prezentowało fragment książki na podstawie opowiadań Tove Jansson „Muminek i nowy przyjaciel”. Wyniki tychże zmagań są  następujące: I miejsce  – Mikołaj Wawak kl.2a,  II miejsce – Łucja Chromik kl.2b i Oliwia Gałuszka kl.3a,  III miejsce – Liliana Olearczyk kl.3b. Następną atrakcją były potyczki literacko – sportowe, opracowane na zasadach bieganego dyktanda dla kl.4-6 pod nazwą „Książkowe psoty”. Zadaniem uczniów, dobranych w pary było odgadywanie tytułów książek w których wdarł się chochlik. W tej konkurencji wzięło udział 14 uczniów a równorzędne wyróżnienia otrzymali: Igor Janik z Adrianem Ryłko kl.4a oraz Wiktoria Wykręt z Alicją Klusek z kl.5b. W kolejne dni biblioteka zaprosiła na akcję czytelniczą

    „Nie szata zdobi człowieka”. Uczniowie losowali numerek i wypożyczali przypisaną do danego numerka książkę niespodziankę. Mogli ją sobie samodzielnie wypożyczyć za pomocą programu komputerowego Moll net plus co jak się okazało było nie lada atrakcją. Podsumowaniem Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych był apel, na którym uczniowie z kółka teatralnego wcielili się w bohaterów znanej bajki pt; „Kopciuszek” tym razem jednak we współczesnej wersji fit. Na scenie zaprezentowali się: Lena Kos kl.6a – Kopciuszek, Igor Pszczółka kl.6a – Książę, Oliwia Kolanko kl.6a – Macocha, Aleksandra Stanclik kl.6a – Siostra I, Gabriela Kuźnik kl.6b – Siostra II, Igor Janik kl.4a i Adrian Wawrzyczek kl.6a  – Giermkowie, Milena Jurczak i Michalina Szymala kl.6a – kandydatki na żony. Występ uświetnili uczniowie z kółka tanecznego. Po przedstawieniu pani dyrektor wręczyła dyplomy za zmagania czytelnicze oraz za konkurs plastyczno – multimedialny „Zakładka na 18-tkę”. Wyniki tego ostatniego przedstawiały się następująco: I miejsce – Antoni Pustelnik kl.3a, Zuzanna Szczypka kl.3b i Franciszek Sadlik kl.5a, II miejsce – Maria Napióra kl.2b i Helena Napióra kl.4a, III miejsce – Kamila Janosz kl.2b, Hanna Ciołek kl.2b i Weronika Sadlik kl.2b, wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Wawak kl.2b, Mikołaj Śmigielski kl.6a i Małgorzata Bieniek kl.8a. Po apelu, w iście bajkowej scenerii uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i wykonano wspólne zdjęcie ze szkolnymi aktorami. Mamy nadzieję iż Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych przyczyniło się choćby w maleńkim stopniu do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.

    Mirella Jura

    Anita Rodak
  • Dodano: 4 listopada 2024

    Dziś uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach kiszenia kapusty zorganizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce. Poznaliśmy sekrety tego tradycyjnego sposobu przygotowywania zapasów – dowiedzieliśmy się, jakie  składniki dodaje się do kapusty, aby dobrze mogła się zakisić. Każdy z nas miał możliwość własnoręcznie poszatkować kapustę, udeptywać ją w kaloszach i ubijać w prawdziwej beczce! Było to tylko nie tylko wielkie przeżycie, ale także podróż w przeszłość –  usłyszeliśmy też ciekawostkę o historii kiszenia – kiszoną kapustę odkryli przypadkiem żeglarze, którzy potrzebowali trwałego zapasu jedzenia w dalekich podróżach.  Warsztaty były pełne radości i nauki.

    Halina Sikora
  • Dodano: 4 listopada 2024

    Za nami miesiąc październik, w którym staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na znaczenie dobra w naszym życiu. W każdej klasie została wywieszona lista przykładowych działań, by zainspirować i uświadomić uczniom, że nie trzeba wielkich czynów, aby dobro gościło w naszym życiu każdego dnia. Na koniec miesiąca uczniowie klas szóstych przeprowadzili wśród nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły sondę na temat dobra. Pojawiły się w niej następujące pytania: 
    -Co to jest dobro? 
    -Jak można okazywać dobro? 
    -Jaki dobry uczynek zrobiłeś w dobrym czasie? 
    -Czy ktoś zrobił coś dla Ciebie dobrego w ostatnim czasie? 
    -Jaką dobrą myślą możesz podzielić się z innymi? 

    Podsumowując, dobro rozumiane jest jako dzielenie się i pomaganie innym. Jeden z badanych określił je jako „miłość w praktyce”, która według respondentów może być wyrażona uśmiechem, życzliwością, szacunkiem, okazywaniem pomocy, sprawianiem niespodzianek, przytulaniem. Dobro wiąże się ze spełnianiem dobrych uczynków takich jak między innymi: pomaganie kolegom w zrozumieniu trudnego materiału czy nadrobieniu zaległości z określonego przedmiotu, pomoc w odrobieniu zadania domowego czy wykonaniu pracy plastycznej,  sprzątanie domu, odwiedzenie chorego, załatwienie potrzebującemu pomocy w formie terapii, wsparcie w problemach zdrowotnych np. zatamowanie krwotoku z nosa, podzielenie się z innymi ważnymi dla nas informacjami, podzielenie się jedzeniem, podwiezienie, pożyczenie czegoś, przygotowanie posiłku lub napoju, podarowanie czegoś, przygotowanie niespodzianki. Wśród dobrych myśli jakimi można podzielić się z innymi, : nasi badani wymienili: 
    „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”, „Problem to nie problem. Dobrego dnia’, „Dzisiaj jest dzisiaj, a jutro nowe możliwości”., „Be happy”, „Nie poddawaj się”., „Myśl pozytywnie”., Cieszmy się życiem”., „Warto być dobrym”., „Bądź szczery w stosunku do innych”., „Bądź dobrym przykładem dla innych”., „Nie załamuj się”., „Myśl pozytywnie”, „Warto dzielić się dobrem”. 
    Pragniemy podkreślić, że w naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu, którego głównym celem jest czynienie dobra i tak: 
    -na początku października, została przeprowadzona zbiórka pieniężna w ramach akcji „Adoptuj szkołę”.  Od dwóch lat nasza szkoła wspiera szkołę w  Abong – Mbang (Kamerun) prowadzoną przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. Zebraliśmy 1200 zł. 
    -21 października w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Edukacji i Ekologii – Free z Bielska- Białej – szkolni wolontariusze posprzątali teren wokół szkoły i altanki w centrum Porąbki; 
    -28 października członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wybrali się na cmentarz w Porąbce, aby posprzątać grób ś.p. Antoniny Andrusiewicz, naczyciela  siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej w Porąbce. 
    Pragniemy dodać, że w zawiązku z obchodzeniem 14 października Święta Komisji Edukacji Narodowej, uczniowie naszej szkoły przygotowali dla emerytowanych nauczycieli kartki z życzeniami, które dostarczyli osobiście lub zostały one wysłane pocztą. 
    Jest wiele dobra wokół nas. Starajmy się je dostrzec, być za nie wdzięcznym i sami róbmy wszystko, by ludzie, których spotykamy na swej drodze czuli się przy nas dobrze. 

    koordynatorzy: Iwona Niedziela i Małgorzata Szostak 

  • Dodano: 4 listopada 2024
  • Dodano: 28 października 2024

    EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania w tym roku obchodzony jest w dniach 14 – 27 października 2024. To inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Nasza szkoła jak co roku dołącza do miliona organizatorów i uczestników. W dniach od 21.10 do 25.10 2024r odbyły się zajęcia pod hasłem: „Kopernik koduje” w ramach CodeWeek. W trakcie nich kodowaliśmy z matą edukacyjną, sterowaliśmy robotami oraz programowaliśmy w Scratchu oraz na platformie koduj.gov.pl. Wykorzystaliśmy też  sprzęt otrzymany w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Dzięki temu inspirowaliśmy  rozwój kodowania, myślenia obliczeniowego by rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość. Wbrew popularnej opinii – programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być matematycznym orłem, by być świetnym programistą.

    W ramach CodeWeek 2024 odbyły się następujące zajęcia pod hasłem: „Kopernik koduje”:
    -Komunikujemy się dbamy o nasze relacje
    -Kodując razem, możemy więcej
    -CodeWeek’owa zgrana drużyna
    -To nie problem, to wyzwanie
    -Burza mózgów, bank pomysłów
    -Zakodowani detektywi
    -Szukamy pułapek
    -Od projektu, do wykonania
    -Scratchu
    -Minecraft
    -Koduj.pl

    Grażyna Sadlik

  • Dodano: 26 października 2024

    25 października uczniowie i nauczyciele Kopernika, pod przewodnictwem ks. Ariela wyruszyli szlakiem drogi krzyżowej na Trzonkę. Rozważania poszczególnych stacji prowadziła nasza młodzież. Wspólne poznawanie tajemnicy krzyża, modlitwa, śpiew i piękna jesienna pogoda – uskrzydlały….

    Fotogaleria