Według badań 38% Polaków w ogóle nie czyta książek!!! Zaciekli przeciwnicy czytania twierdzą, że nie jest im to potrzebne. Oto kilka dowodów na to, że nie mają racji.

1.       Czytanie poszerza słownictwo.

Czytając książki, czasopisma itp. poszerzamy swoje słownictwo poprzez kontakt ze sposobem pisania, stylem czytanych autorów. Ich sformułowania, zastosowane środki wyrazu zostają nam w pamięci, a przez to wzbogacają nasz zasób słów.

2.       Rozwija wyobraźnię.

Czytając teksty wyobrażamy sobie opisane w nich sytuacje i sceny. Regularne czytanie pobudza nasz umysł, rozwija wyobraźnię, stymuluje mózg, czyni nasze wyobrażenia bardziej kreatywnymi.

3.       Uczy myślenia.

Książki zmuszają nasz umysł do wysiłku i aktywności, co powoduje powstawanie nowych połączeń neuronowych w mózgu. Aktywność myślowa osób, które czytają, jest znacznie efektywniejsza.

4.       Utrwala poprawną pisownię.

W trakcie czytania spotykamy się z poprawnym zapisem słów, zapamiętujemy go, a następnie niemal automatycznie odtwarzamy.

5.       Poprawia pamięć.

Czytając rozwijamy sprawność swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania.

6.       Niweluje stres. Relaksuje i odpręża.

Czytanie jest jedną z form relaksu i odpoczynku oraz oderwania się od problemów dnia codziennego. W dobrze dobranej lekturze możemy odnaleźć inspiracje do rozwiązania problemu lub trudności, z którymi borykamy się w życiu.

7.       Wzbogaca wiedzę.

Osoby, które czytają mogą poprawić w ten sposób wiele aspektów swojego życia: psychologia, uczucia, finanse, biznes, nauka itp. Nie na darmo o osobie posiadającej wartościową wiedzę mówi się, że jest „oczytana.”

8.       Kształtuje charakter.

Czytając książki poznajemy perypetie bohaterów, które niejednokrotnie bliskie są naszemu codziennemu życiu. Pokazują konsekwencje wyborów, to co w społeczeństwie akceptowane lub nie. Czasami znajomość życia bohaterów literackich może być dla nas użyteczna.

9.       Rozwija kreatywność.

W świecie literatury nie ma barier, ograniczeń, niemożliwego. Książki dostarczają mnóstwa pomysłów i inspiracji, które można wykorzystać.

 Na swej czytelniczej drodze spotkamy dzieła, które wywrą na nas ogromne wrażenie, takie, do których będziemy wracać wielokrotnie, w których przeglądniemy się jak w zwierciadle. Odnajdziemy też te, które nie będą dla nas wartościowe. Nie zrażajcie się tym, tylko dokonujcie selekcji,  wybierajcie i czytajcie, szczególnie to, co Was interesuje.

Anna Zasada-Główka