Planując dla dziecka upominki pamiętaj, że niektórych prezentów nie da się kupić. W przeciwieństwie do zabawek, które zapewne popsują się w przyszłym miesiącu, te dary przetrwają całe życie. I tylko ty możesz je ofiarować:

* CZAS.
To on wyraża miłość, jaką żywisz do dziecka. Im więcej mu go poświęcasz, tym bardziej zaowocuje to w przyszłości. W tym roku podaruj dziecku dar słuchania, czytania, pomagania i po prostu przebywania razem.

 * ZROZUMIENIE.
Nikt nie jest doskonały. Ani dzieci, ani ich rodzice! Jeśli twoja pociecha popełni błąd, najpierw jej wysłuchaj.

 * ZAUFANIE.
Jeżeli wierzysz w swoje dziecko, pomagasz mu uwierzyć w siebie. Stale powtarzaj dziecku: „Wiem, że potrafisz! „, a nigdy nie zwątpi, że może być inaczej. I za wiele lat, kiedy stanie przed kolejnym trudnym wyzwaniem, na pewno przypomni sobie twoje słowa.

 * ENTUZJAZM.
Bez względu na to, co razem robicie ( sprzątacie czy idziecie grać w piłkę), rób to z werwą i ochotą. Twój zapał na pewno udzieli się maluchowi. W późniejszym życiu, gdy twoje dziecko będzie musiało zmagać się z o wiele trudniejszymi zadaniami, czy w szkole, czy też w życiu osobistym, z pewnością odnajdzie w sobie wystarczająco dużo energii, by wszystkiemu podołać