Drodzy Uczniowie,

kolejnym tematem, jaki chcemy z Wami poruszyć jest DOKUCZANIE. Dokuczanie to powtarzające się, celowe złe traktowanie innych, sprawianie im przykrości, ranienie ich. Może zdarzyć się każdemu, w każdym miejscu (szkole, domu, a nawet w internecie). Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych, skala problemu dokuczania jest bardzo duża. Ponad połowa dzieci w szkole podstawowej doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania w szkole ze strony swoich kolegów i koleżanek w postaci: obgadywania, izolowania, nastawiania klasy przeciwko sobie. Należy pamiętać, że dokuczanie to nie zabawa! Warto być uważnym i wrażliwym na różne postawy, które pojawiają się wśród uczniów. Czasami coś z pozoru błahego może być dla kogoś bardzo przykre. W takich sytuacjach ważne jest, abyście umieli sobie poradzić, gdy ktoś Wam dokucza, a przede wszystkim wiedzieli, że to, co ktoś mówi o Was nie miłego nie jest prawdą, że to właśnie ten chłopak czy dziewczyna ma problem i wyżywa się na Was.

Zapraszamy Was do otwarcia załączników, w których dowiecie się jak radzić sobie z dokuczaniem oraz co na temat dokuczania mówią świetni sportowcy tacy jak Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny i inni:

Starszych uczniów zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

Kilka rad dla uczniów, jak samodzielnie zniechęcić do siebie osobę, która dokucza:

  • Spróbuj się nie przejmować. Ignorować sprawców dokuczania – Osoba, która dokucza chce, abyś był smutny, zły, było Ci przykro – nie daj mu tej satysfakcji
  • Bądź pewny siebie – wyprostowany z podniesioną z głową.
  • Głos jest Twoją siłą – odpowiadaj pewnym mocnym głosem.
  • Powiedz krótko i stanowczo, że nie zgadzasz się na takie traktowanie, nie chcesz żeby tak do Ciebie mówił, nazywał Cię tak.
  • Masz prawo prosić o pomoc – informowanie innych o czyimś zachowaniu wobec Ciebie,  z którym nie możesz sobie poradzić, a które Cię rani, nie jest skarżeniem, tylko szukaniem pomocy.
  • Zwróć się do obserwatorów dokuczania. Podkreślając, że nie reagując pomagamy w dokuczaniu.

Jeśli te sposoby nie pomagają, porozmawiaj z kimś dorosłym, komu ufasz, i opowiedz, co się dzieje.

Drogi uczniu, masz problem w relacjach z rówieśnikami? Jesteś przez nich odsuwany, obrażany? Ktoś Ci dokucza? Chcesz poznać dodatkowe sposoby radzenia sobie z dokuczaniem?

Zajrzyj do prezentacji przygotowanej przez naszą Panią psycholog.

Jeśli potrzebujesz porozmawiać lub masz problem skontaktuj się z Nami, jesteśmy po to by Wam pomagać i Was wspierać.

Pedagog i psycholog szkolny

Szanowni Rodzice,

być może Wasze dziecko doznało dokuczania ze strony swoich kolegów, koleżanek i pojawiło się pytanie co ja, jako rodzic mogę w tej sytuacji zrobić, jak pomóc własnemu dziecku? Najważniejsze jest to, aby uświadomić dziecku, że nie jest niczemu winne, że ktoś mu dokucza. Powiedzieć mu, żeby nie wierzyło w to co słyszy. Ważne, aby pokazać mu, że jest wartościową osobą, wskazać jego talenty, mocne strony, przypomnieć o zainteresowaniach, pasjach – wiara dziecka w swoje możliwości pomoże uwierzyć mu, że może przezwyciężyć dokuczanie. Ponad to trzeba pokazać dziecku, że może poradzić sobie z tym, jak ktoś mu dokucza i nauczyć je radzenia sobie z dokuczaniem (wówczas można się odnieść do w/w przedstawionych „Kilku rad dla uczniów, jak samodzielnie zniechęcić do siebie osobę, która dokucza”.

Zachęcamy Pastwa do lektury dwóch artykułów na temat jak:

Psycholog i pedagog szkolny

Źródło:*badzkumplem.cartoonnetwork.pl/#/czym-jest-dokuczanie