Dodano: 8 października 2023

W piątek 6 października 2023 roku klasy czwarte w ramach projektu MEiN  “Poznaj Polskę” wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Zakopanego.

            Pierwszym etapem naszego wyjazdu było dotarcie do miejscowości Ząb, z której pochodzi znany, polski skoczek narciarski – Kamil Stoch. Stamtąd pieszo wyruszyliśmy na Gubałówkę.
W trakcie spaceru podziwialiśmy zakopiańskie zabudowania, pasące się owce i niezwykłą górską przyrodę. Z kolei na Gubałówce zachwycaliśmy się piękną panoramą Tatr i dopisującą nam pogodą. Następnie wsiedliśmy do kolei linowo-terenowej, aby zjechać ze szczytu Gubałówki.

            Później udaliśmy się na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku, zwanym również Cmentarzem Zasłużonych. Tam dowiedzieliśmy się, że był to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, założony w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza księdza Józefa Stolarczyka. Przechodząc jedyną aleją tego cmentarza, zobaczyliśmy grobowce m. in. Jana Pęksy – fundatora, Kornela Makuszyńskiego – pisarza, a także Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Tytusa Chałubińskiego. W sumie 500 grobowców, w tym 250 osób zasłużonych dla Zakopanego, Podhala i Polski.

            Następnie udaliśmy się na Krupówki, czyli jednego z najsłynniejszych deptaków w Polsce,
a jednocześnie jedną z najbardziej charakterystycznych ulic Zakopanego. Tam, w samym centrum miasta podziwialiśmy konne dorożki i zrobiliśmy krótki przystanek na zakup pamiątek.

            Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego. Podczas zwiedzania poznaliśmy dzieje Zakopanego oraz czym zajmowali się dawniej górale. Podziwialiśmy model góralskiej chaty w rzeczywistych wymiarach, jej wyposażenie, zabytkowe sprzęty, a także czarną i białą izbę. To pozwoliło mam wyobrazić sobie jak wyglądało życie góralskiej ludności na co dzień i od święta. Ponadto oglądaliśmy kobiece i męskie ubiory i  ciekawą galanterię służącą do ich ozdoby oraz dowiedzieliśmy się jak te stroje ulegały zmianom pod wpływem przyjeżdżających na Podhale gości. Dodatkowo mogliśmy zaznajomić się
z okazami sztuki ludowej, miejscowymi instrumentami muzycznymi, ich brzmieniem, a także dawnymi melodiami podhalańskimi.

            Następnie udaliśmy się na ekspozycję przyrodniczą prezentującą faunę i florę tatrzańską oraz największych tatrzańskich badaczy. Poznając m. in. fragmenty zbiorów botanicznych
i geologicznych  doktora Tytusa Chałubińskiego. Podziwialiśmy historię kształtowania się gór, budowę geologiczną i ukształtowanie terenu Tatr zaklętych w obiektach prezentowanych na wystawie geologicznej. Jednocześnie spacerując piętrami roślinności tatrzańskiej mogliśmy przyjrzeć się niezwykłym okazom roślin czy motyli oraz rzadkim gatunkom zwierząt zamieszkujących tereny górskie.

            Ostatnim etapem naszej wycieczki było dodarcie pod Wielką Krokiew. Tam podziwialiśmy cały kompleks skoczni narciarskich, a także przyglądaliśmy się trwającemu treningowi skoczków narciarskich.

            W godzinach wieczornych, lekko zmęczeni, lecz w dobrych humorach wróciliśmy do Porąbki. Ta wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci.

FOTOGALERIA