W środę 24.11.2021 roku klasy siódme wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Oświęcimia. W jej ramach uczniowie poznali historię zamku oraz mogli zobaczyć zrekonstruowane wnętrza mieszkalne przedwojennego Oświęcimia m. in. salon z jadalnią, sypialnię, pokój dziecięcy, kuchnię oraz gabinet Aleksandra Orłowskiego – ówczesnego działacza społecznego. Następnie wspinali się na szczyt wieży zamkowej, która według zapisów Jana Długosza miała służyć za siedzibę straży oraz więzienie. Po pokonaniu dziesiątek schodów i dotarciu na szczyt wieży, można było podziwiać rozciągającą się panoramę miasta.
Kolejnym etapem wycieczki było zejście do tuneli zlokalizowanych pod wzgórzem zamkowym, które w czasie II wojny światowej pełniły funkcję schronu. To miejsce szczególnie podobało się uczestnikom wycieczki, gdyż mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze i wziąć udział w interaktywnym zwiedzaniu pod tytułem „Gra o Niepodległą”. Uczniowie musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami taktycznymi, bojowymi, zręcznościowymi, wiedzowymi po to, by pomóc polskim żołnierzom pokonać wroga.
Również wiele atrakcji czekało na siódmoklasistów w Ratuszu, gdzie w tajemnice historii Księstwa oświęcimskiego wprowadziła ich para książęca – Władysław i Eufrozyna – wirtualna para narratorów. Uczniowie podziwiali dokumenty, pieczęcie, a także mogli samodzielnie przekonać się o tym, że niełatwo jest być księciem czy księżniczką. W podziemiach Ratusza zaprezentowane zostały trzy cele więzienne z różnych okresów historii miasta, poczynając od okresu międzywojennego, poprzez czas II wojny światowej, a kończąc w okresie PRL-u.
W kolejnych częściach ekspozycji uczniowie zostali przywitani przez wirtualnego narratora – Romana Mayzela długoletniego burmistrza z okresu międzywojennego, który opowiedział im o budowaniu i rozkwicie miasta. W tej przestrzeni siódmoklasiści mogli odbyć wirtualną podróż zabytkowym samochodem Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Pod koniec zwiedzania dla uczestników czekała niespodzianka. Każdy mógł wcielić się w mistrza i strzelić gola dla Unii Oświęcim – klubu sportowego, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju.
Ostatnim elementem wycieczki edukacyjnej było obejrzenie spektaklu „Opowieść wigilijna” przygotowanego przez Krakowską Agencję Artystyczną. Niezwykłe widowisko, piękne stroje z epoki, obecność Duchów Świąt Bożego Narodzenia sprawiła, że wszyscy widzowie poczuli magię zbliżających się Świąt.
Bożena Gibas