Dodano: 2 kwietnia 2018

Obecnie wyraźny jest renesans „regionalności”, określany też jako „powrót do korzeni”. Współczesny regionalizm podkreśla wartości tkwiące w samym środowisku.
Niezwykle różnorodny jest dorobek ludowej sztuki zdobniczej i rękodzielniczej Żywiecczyzny. We wsiach Beskidu Żywieckiego nadal wykonuje się ręcznie malowane zabawki drewniane, znane jest zdobnictwo bibułkowe, malarstwo na szkle, wykonywanie szopek kolędniczych i masek przebierańców.
Poznawanie przez dzieci i młodzież dziedzictwa kulturowego odbywa się w naszej szkole od najmłodszych klas poprzez różne formy i metody pracy na lekcjach różnych przedmiotów oraz zajęciach pozalekcyjnych.
Klasa 3c pod kierunkiem p. Haliny Sikory na zajęciach pozalekcyjnych w okresie adwentu, malowała na szkle Bożonarodzeniowe motywy świąteczne. Dzieci w ten sposób własnoręcznie wykonały prezent dla najbliższych.
Drugim przedsięwzięciem tej klasy było lepienie z masy papierowej kolędniczych masek żywieckich.
Na Wielkanoc uczniowie ze starszych klas w ramach lekcji plastyki i techniki, pod kierunkiem p. Katarzyny Witkowskiej i p. Anety Karasińskiej, wykonywali piękne bibułkowe kwiaty, z których później układali wielkanocne palmy.