Dodano: 24 października 2019

W dniu 2 października uczniowie z klas 7 i 8 wyjechali na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim, w legendarne i historyczne miejsca związane z narodzinami państwa polskiego.

            Pierwszym punktem programu było zwiedzanie stolicy Wielkopolski, Poznania. Tam czekał na nas przewodnik, pan Antoni Taczanowski. Najpierw zaprowadził nas na rynek poznański z jego największą atrakcją- koziołkami na wieży ratuszowej. Następnie oprowadził nas po katedrze i jej podziemiach, gdzie widzieliśmy miejsce pochówku pierwszych Piastów- Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Następnie podjechaliśmy do Kościoła św. Wojciecha. Przy świątyni znajduje się krypta, zwana poznańską Skałką, zasłużonych Wielkopolan. Spoczywają tu m. in.: Józef Wybicki (twórca hymnu polskiego), oficerowie napoleońscy: gen. Antoni Kosiński i płk Andrzej Niegolewski (brał udział w szarży pod Somosierrą), Heliodor Święcicki (twórca i pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego), kompozytorzy: Feliks Nowowiejski i Tadeusz Szeligowski, podróżnik i odkrywca – Paweł Edmund Strzelecki. Złożono tam także serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

            Celem drugiego dniu pobytu było zwiedzanie wyspy Ostrów Lednicki o powierzchni 7,5 ha, położonej na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby księcia Mieszka I, Świątyni Chrztu Polskiego oraz czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane. Uczestnicy na wyspę dopłynęli promem.

            W drodze do Gniezna uczniowie w Wielkopolskim Parku Etnograficznym  w Dziekanowicach zwiedzali najcenniejsze zabytki architektury wiejskiej z XVI-XIX wieku z terenów Wielkopolski. Po przyjeździe do Gniezna udaliśmy się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie zwiedzając ją mogliśmy zobaczyć min. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pani przewodnik. Była to dla uczestników niezapomniana lekcja historii.

            Następnie wyruszyliśmy do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Uczniowie mogli tam zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Do osady prowadziła brama wjazdowa, a wewnątrz znajdowała się ulica okrężna oraz ulice poprzeczne, wzdłuż których usytuowano 13 rzędów drewnianych domów. Ludność osady (900- 12000 osób) zajmowała się uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem, myślistwem i zbieractwem. Osada została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcara.

            W trzecim dniu pobytu pojechaliśmy najpierw do zamku w Kórniku, siedziby rodów Górków i Działyńskich. Podczas zwiedzania nasz przewodnik opowiadał nam o historii i właścicielach tego obiektu. W średniowiecznych salach budynku mogliśmy ujrzeć piękne obrazy, meble, ceramikę oraz zbroje i różne typy armat. To miejsce chętnie przyciąga turystów legenda o Białej Damie (Teofili Działyńskiej), najsłynniejszym duchu w polskich zamkach, która nocami przechadza się po parku i zamkowych komnatach.

            Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie z zewnątrz pałacu Raczyńskich, pięknego ogrodu barokowego i spacer do Dębów Rogalińskich ze słynnymi dębami szypułkowymi Lecha, Czecha i Rusa oraz Zygmunta.

            Po zjedzeniu obiadu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Porąbki. Był to dla wszystkich uczestników niezapomniany wyjazd, podczas którego mogliśmy pogłębić swoją wiedzę na temat początków państwa polskiego. Szczególne podziękowania należą się pani Reni Bubale za zorganizowanie trzydniowego wyjazdu oraz naszemu przewodnikowi, który sprawnie oprowadzał nas po miejscach i dzielił się z nami cennymi informacjami.