1. Poniedziałek -„Dzień życzliwości w świecie internetowym”
W poniedziałek przypomnielismy sobie o tym, że przychylność, serdeczność, dobroć w kontaktach z drugim człowiekiem wpływa na rozwijanie pozytywnych relacji międzyludzkich. Tak jak w życiu realnym – należy mieć szacunek do innych ludzi, tego co myślą i jakie poglądy prezentują. Przede wszystkim ważne jest, aby nikogo w Internecie nie obrażać, a ewentualną krytykę formułować w sposób kulturalny i zgodny z rzeczywistością.
Nie należy wydawać pochopnych osądów tylko dlatego, że czujemy się w sieci anonimowi. Jeśli publicznie zwracamy komuś uwagę, powinno być to starannie przemyślane.
W tym dniu do zapoznaliśmy się z hasłami dotyczącymi życzliwości w Internecie oraz zasadami komórkowego savoir – vivre zamieszczonymi na gazetce poświęconej Tygodniowi Profilaktyki.
2. Wtorek – „Co zamiast gry komputerowej i telewizji?”
W tym dniu gralismy na przerwach w gry… m.in. planszowe, które będą dostępne w każdej klasie. Nie pozwolilismy im „leżeć” na półce! To była świetna zabawa, a przerwa upłynęła nam w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Podczas przerwy obiadowej na sali gimnastyczne mozna było wspólnie z kolegami i koleżankami zagrać w różne gry.
3. Środa – „Za i przeciw – Nowe technologie”
Procesów rozwoju techniki, w tym szczególnie technologii informacyjnej, nie da się zahamować i będzie ona zawsze atrakcyjna dla ludzi. Należy jednak korzystać z niej umiejętnie i rozsądnie. W tym dniu, podczas lekcji wychowawczych, została przeprowadzona w klasach IV – VI ankieta n/t uzależnienia od telefonu komórkowego. Ponadto odbyła się dyskusja dotycząca mocnych i słabych stron nowych technologii oraz szans i zagrożeń płynących z ich korzystania /klasy IV rozmawiały na temat wpływu gier komputerowych, klasy V – Internetu, a klasy VI – telefonu komórkowego/. Pomysły i przemyślenia zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.
4. Czwartek – „Dzień bez telefonu”
Jakie skutki niesie za sobą rozwój techniczny i jak łatwo jest wpaść w pułapkę uzależnienia od urządzeń telefonicznych i nie tylko? W kolejnym dniu Tygodnia Profilaktyki zostawiliśmy telefony w domu. Komunikowaliśmy się ze sobą poprzez sms-y pisane na karteczkach (na szkolnych korytarzach były dostępne punkty z karteczkami i skrzynkami na liściki, w których mozna było napisać informację do wybranej osoby, pozdrowić kogoś lub napisać komuś coś miłego).
5. Piątek– „Bądź wolny! Korzystaj świadomie z telefonu, telewizji i Internetu.”
W ostatni dzień akcji na gazetce szkolnej podsumowalismy Tydzień Profilaktyki. Założyliśmy elementy garderoby w żółtym kolorze jako znak wiedzy, intelektualnego przebłysku, oświecenia i świadomości. Podstawowym znaczeniem żółtego było: wysłuchaj mnie, porozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć, mam ci tyle do przekazania, nie chcę być sam, potrzebuję ciebie, a by móc z tobą rozmawiać, dzielić się wrażeniami. Podczas przerwy obiadowej bralismy udział w AKTYWNEJ PRZERWIE (sala gimnastyczna).
W tym tygodniu odbyły się również profilaktyczne konkursy plastyczne:
kl. 1-3 „Dzień bez telewizora i komputera…”
kl.4-6 „Dzień z życia telefonu komórkowego”
W ramach akcji dzieci wraz z opiekunami odwiedziły Urząd Gminy Porąbka, gdzie przeprowadziły wywiad z Zastępcą Wójta Pawłem Zemankiem dot. użytkowania m.in. telefonu. Dzieci pytały Wójta czy wyobraża sobie spędzić jeden dzień bez telefonu komórkowego, czy w okresie wakacyjnym mógłby zrezygnować z niego. Najciekawsza rozmowa dotyczyła aplikacji telefonicznych. Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą w tym temacie. Pytały których aplikacji i dlaczego Pan Wójt najczęściej używa.