Dodano: 27 maja 2019
ekoprzypinkabiel

Ziemia jest twoim okrętem, nie siedzibą.

Św. Augustyn

ekoprzypinkabiel

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
w Porąbce we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Porąbki realizuje projekt:
„Ekologia to nie grzeczność – to konieczność”. W ramach projektu odbyły
się spotkania z dietetykiem, pszczelarzem oraz warsztaty, pokazy i prezentacje eko.

Film z realizacji projektu na stronie TPP TUTAJ

Warsztaty pszczelarskie
Kim jest pszczelarz, czym jest ul, co to pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać …? – na te inne pytania odpowiadał uczniom naszej szkoły mistrz pszczelarstwa z Pasieki „Boża Iskierka” w czasie trwania warsztatów pszczelarskich. Prowadzący w ciekawy sposób przedstawił historię odkrycia miodu i jego zdrowotne właściwości, jak wygląda życie w ulu, sposoby porozumiewania się pszczół i inne tajemnice z życia tych pracowitych owadów. Odbyła się degustacja miodu i pyłku pszczelego. Uczniowie własnoręcznie wykonywali świeczki z wosku. Największy zachwyt wywołał szklany ul, przez który dzieci mogły oglądać żywe pszczoły. Zajęcia były bardzo interesujące i „słodkie”.

Alternatywny recykling
To warsztat, który przekonał nas, że śmieci mogą mieć drugie życie. Nasza planeta jest niezwykle cenna, jest naszym domem, dlatego tak ważna jest nasza postawa wobec jej zasobów. Musimy nauczyć się cenić i właściwie korzystać ze świata przyrody. Prowadzący pokazali nam w jaki sposób ponownie wykorzystać odpady. Podczas zajęć wykorzystaliśmy naszą kreatywność i stworzyliśmy sympatyczne gniotki, klamerkowe samoloty i opakowanie na prezent. Rozmawialiśmy też o recyklingu i o tym, w jaki sposób poprzez codzienne wybory dbać o nasz wspólny dom – Ziemię.

Prezentacja pani dietetyk obejmowała promocję zdrowia, zasady racjonalnego żywienia, produkcję żywności i związane z nią zagrożenia, problem ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się, że produkty z napisem „zdrowa żywność” wcale nie są równoważne z ekologiczną żywnością. Produkty ekologiczne są oznaczone odpowiednimi certyfikatami. Napis „zdrowa żywność” może pojawić się na każdym opakowaniu pod warunkiem, że producent zechce ten napis umieścić. Jedzenie z kategorii „zdrowa żywność” nie musi spełniać standardów produkcji odpowiednich dla żywienia eko. Umieszczanie napisu „zdrowa żywność” jest tym bardziej bezpodstawne, że żywność dopuszczona do handlu nie może być szkodliwa dla zdrowia lub życia człowieka.

Bądź Eko uchyl pojemnika wieko
Kolejne zajęcia eksperymentalne „Fabryki kreatywności” obejmowały tematykę ekologi. W czasie pokazu sprawdzaliśmy między innymi właściwości reklamówek zwykłych i biodegradowalnych, umieszczaliśmy odpady we właściwych pojemnikach (segregacja śmieci), wytwarzaliśmy bezpieczny smog (to była potężna zadymka), oddzielaliśmy metalowe śmieci od makulatury za pomocą magnetycznej wędki i dowiedzieliśmy się na czym polega recykling papieru (od zbiórki makulatury po odzyskaną białą kartkę papieru). W czasie pokazu przeprowadzono wiele ciekawych eksperymentów i doświadczeń – poszukiwanie koloru, podpalanie dłoni, kolorowe wulkany, powietrzna armata, produkcja mgły i działanie podciśnienia. Zajęcia były niezwykle fascynujące zwłaszcza, że we wszystkich pokazach i doświadczeniach brali udział uczniowie.

Botanika
Dzięki różnym eksponatom i doświadczeniom botanicznym poznaliśmy budowę, organizację i funkcjonowanie świata roślin. Na zajęciach poznaliśmy hodowlę hydroponiczną fasoli, rośliny owadożerne, wykonaliśmy doświadczenie “chemiczny ogród” oraz “lewitujący pyłek”. Nauczyliśmy się rozróżniać drzewa po kształtach liści oraz przeprowadziliśmy eksperyment z barwnikami roślinnymi.
Bio-zakręceni, czyli przyrodnicy w akcji
Ostatnie spotkanie z Fabryką Kreatywności ponownie udowodniło nam, że świat nauki jest niezwykle fascynujący. Chemia, biologia, fizyka zachwycają i dostarczają rozwiązań dla wielu codziennych problemów, a ciekawe doświadczenia i eksperymenty, doprawione szczyptą humoru dają wiele radości. W czasie warsztatów prowadzący zaprezentowali nam wiele zagadnień z różnych nauk przyrodniczych. Niech wymienię tylko kilka:

 • czyżby czary? – gotowanie jajka w kilka sekund i jak ma się to do biologii,
 • oszukać zmysły, czyli jak mózg „wpuszcza nas w maliny”,
 • demonstracja „umiejętności” barwników roślinnych,
 • kolorowe napoje, czyli o gęstości cieczy słów klika,
 • magiczne kości? – jak mleko i cola wpływają na nasze zdrowie,
 • podział organizmów żywych na królestwa,
 • budowanie DNA,
 • czy istnieje przepis na każdy z organizmów?
 • co ma wspólnego mutacja z kostką do gry?
 • owady na wyciągnięcie ręki – przeobrażanie się owadów oraz ciekawostki z ich świata.
  Dziękujemy Fabryce Kreatywności za wspólnie spędzony czas, wielką dawkę wiedzy, humoru i pasji.

W UG w Porąbce podziwiać można było wystawę „Cuda z odpadów”. Wszystkie klasy opracowały i wywiesiły ekologiczne kodeksy.


We wtorek siódme i ósme klasy udały się z wizytą do elektrowni Porąbka-Żar – odbyły podróż do wnętrza góry

     Byliśmy w górach… to zwykłe, niemal codzienne słowa. Dzisiaj powiedzielibyśmy inaczej: byliśmy w górze, wewnątrz góry, w której znajduje się jedyna w Polsce podziemna elektrownia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, w którym jest już gotowa (o wielkim napięciu) energia elektryczna. Nazwa tego miejsca jest dosyć skomplikowana: rozdzielnia odłącznikowa wyprowadzenia mocy. To z tego miejsca liniami napowietrznymi energia trafia do miejsca włączenia do krajowego systemu energetycznego, czyli do rozdzielni w Bujakowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od krótkiego wykładu na temat powstania i roli tej elektrowni oraz obejrzenia filmu, w którym zaprezentowano znaczenie i rolę wody w przyrodzie oraz rodzaje elektrowni śródlądowych, ze szczególnym uwzględnieniem elektrowni szczytowo-pompowych.

W dalszej kolejności ubraliśmy twarzowe kaski i udaliśmy się do serca góry. Prowadzi do niego długi na 480 m, podziemny tunel. To sztolnia komunikacyjna elektrowni, która pełni również rolę szybu wentylacyjnego. Po minięciu szybu trafiliśmy do serca elektrowni, ogromnej hali wysokiej na 40 i długiej na 124 m. A tam już tylko generatory, pompy, turbiny – słowem: wszystko to, co może zafascynować niejeden dziecięcy umysł.

Pochylić czoło należy przed budowniczymi, projektantami i pomysłodawcami tego technicznego „cudu” wykorzystania energii wodnej. Wśród nich Gabriel Narutowicz, późniejszy prezydent II RP i Kazimierz Dachowski, który w 1952 roku wysunął po raz pierwszy propozycję budowy elektrowni Porąbka-Żar  

 W środę po południu „szalała” Eko dyskoteka
Uczniowie uczestniczyli w eko-zabawach i  warsztatach tanecznych prowadzonych przez zaproszonego profesjonalistę. Dla uczestników przygotowano zdrowy szwedzki stół, a wszyscy Ci, którzy ubrali się w stylu „eko”,  otrzymali wolny wstęp i drobne upominki. Wybrano także króla i królową balu. Zabawa na długo pozostanie w pamięci uczestników. 


 W piątek 31 maja  ekologiczny happening przy Urzędzie Gminy.


W ramach happeningu odbył się również marsz na orientację szlakiem ścieżki ekologicznej utworzonej na terenie Porąbki. Drużyny zaliczały stacje: Kropla życia, Zbiórka makulatury, Ekologiczna piramida, Ekologia, Ekosystem, Eko-rebus, Dbamy o ziemię, Chrońmy zwierzęta, Ratujmy pszczoły, Eko – dance, Zadanie specjalne z latawcem. Nagrodą były kwiaty doniczkowe do sali lekcyjnej. W organizacji imprezy wspierały nas dzielnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Porąbce, ks. proboszcz Zdzisław Grochal, radna Eugenia Kula, sołtys Zbigniew Targosz, pszczelarz Tadeusz Mreńca, Towarzystwo Przyjaciół Porąbki, rodzice oraz nasz absolwent Kacper Jura. Bardzo im za to dziękujemy.

W sobotę 1 czerwca rajd na Wołek połączony ze zbieraniem śmieci na szlaku.

 W sobotę również zbiórka makulatury, baterii, puszek i  telefonów komórkowych „za zielone”