Dodano: 9 marca 2020

            W dniach od 17. do 21. lutego 2020 roku, w ramach Tygodnia Języka Polskiego, odbyły się rozliczne akcje pod hasłem „Festiwal baśni i legend”, których celem było zainteresowanie naszych uczniów językiem polskim. Przygotowany został przez polonistów we współpracy ze szkolną biblioteką. Działania podjęte w tym czasie miały także na celu pomóc naszej szkole w zdobyciu Certyfikatu Promującego Aktywne Czytelnictwo, przyznawanego przez organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą „Wielka Liga Czytelników”, w którym kolejny raz,  z sukcesami, bierzemy udział.

            W poniedziałek szkolny korytarz zamienił się w wystawę prac konkursowych, poświęconych legendom naszego regionu. Chętni uczniowie klas starszych przygotowali „Legendy w pudełku”, które w ciekawy i nietypowy sposób zaprezentowały np. losy Katarzyny Skrzyńskiej, historię zamku na Wołku, czy wyjaśniły nazwę Babiej Góry. Jury, w składzie p. Katarzyna Witkowska i p. Dorota Gałuszka, wyróżniło następujące prace i ich autorów: nagroda specjalna Dominik Kowalski, I m. Katarzyna Sikora, Ania Mrowiec, II m. Michał Główka, III m. Paweł Bakalarski, wyróżnienie otrzymał Adrian Jekiełek.
Uczniowie młodszych klas mogli w tym dniu sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne w „Dziurawym dyktandzie”. Tutaj, spośród 18 uczestników, także wyłoniliśmy zwycięzców: I m. Maja Harat, II m. Nikol Bielenin, Zuzia Grabska, III m. Gosia Bieniek.

Wtorek był dniem, w którym dominowała baśniowa fotobudka, gdzie każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie w baśniowym przebraniu. Efekty tej niezwykłej sesji zdjęciowej można oczywiście podziwiać na internetowej stronie naszej szkoły.

W kolejnym dniu, czyli w środę, na lekcjach języka polskiego, we wszystkich klasach, zagościły quizy o tematyce związanej z baśniami i legendami. Zostały one przygotowane w programie Baamboozle, co pozwoliło na nieprzewidywalną w efekcie rywalizację klasową, a także zdecydowanie podniosło emocje w tej rozgrywce.

„Biegane dyktando”, które odbyło się w czwartek, dostarczyło sporo ruchu i zabawy uczniom klas IV-VIII. Liczyła się szybkość, dokładność i oczywiście bezbłędność. Kluczowa była jednak dobra współpraca, ponieważ w tych zmaganiach konkurowały ze sobą pary uczniów, chętnych było aż 64. Wśród nich najlepsi okazali się: I m. Kinga Chrzanowska, Marysia Gabryś, II m. Oliwia Zając, Paweł Kaspera, III m. Michał Główka, Maciej Stanclik oraz Ola Witkowska, Justyna Mreńca.

Piątek upłynął w szkole na czytaniu na dywanie baśni i legend. To zadanie fantastycznie przygotowali i wykonali uczniowie zaangażowani w szkolne Kółko czytelnicze, którzy na przerwach czytali swoim młodszym kolegom.

Uczniowie z Kółka regionalnego przygotowali w tym dniu gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym, pokazującą trudności i bogactwo języka polskiego. Można tam było także odnaleźć wskazówki i wzory poprawnych zwrotów, które przyciągnęły uwagę zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w akcje Tygodnia Języka Polskiego, liczymy na Was w przyszłym roku!!!
Mirella Jura, Anna Zasada-Główka, Klaudia Koczur