Dodano: 16 marca 2024

Już wkrótce zawita do nas wiosna. W oczekiwaniu na przyjście tej pory roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Motyla, który przypada na 14 marca. Motyle kojarzą się nam z delikatnością, pięknością, lekkością  i wolnością. Dla wielu z nas motyl jest też symbolem przemiany, zastąpienia słabości pięknem, wrażliwością i siłą, dlatego Dzień Motyla  nazwany jest również Dniem Wrażliwości.
         Uczniowie  włączyli  się w obchody tego święta i przygotowali własne motyle, która ozdobiły drzwi sal lekcyjnych. Na drzwiach umieszczone zostały  również  ciekawostki o budowie i życiu tych pięknych owadów. Uczniowie dowiedzieli się m.in. że  skrzydła motyli pokryte są łuskami, które pięknie mienią się w promieniach słońca, a sole mineralne pozyskują z błota. Widok motyla przy kałużach już chyba nikogo nie będzie dziwić. 
         Pamiętając, że 14 marca obchodzony jest również Dzień Liczby Pi, na skrzydłach niektórych motyli umieszczony był symbol liczby Pi- П. Zadaniem uczniów było policzyć wszystkie te symbole oraz znaleźć numer sali, na drzwiach której znajdował się zapis cyfrowy liczby Pi, czyli- 3,14.
         Ponieważ każdemu z nas mogą wyrosnąć piękne kolorowe skrzydła motyla, dlatego uczniowie mogli wykonać sobie zdjęcia na tle barwnych skrzydeł.
         Szczególnym powodzeniem cieszyła się akcja malowania twarzy i robienia tatuaży. Bardzo dziękujemy pani Marlenie Zarębie oraz uczennicom Darii Szymalskiej, Zuzi Weźranowskiej, Zuzi Szczypce i Milenie Wawak.
         Pamiętajmy, iż motylom, podobnie jak innym owadom, które  zapylają roślinki, zawdzięczamy warzywa i owoce. To święto przypomina nam o tym, by zadbać o powietrze, które ma wpływ na życie tych stworzeń.

                                                                                     opiekunowie SU Klaudia Koczur i Grażyna Janosz

Motyle z 2b
14 marca każdego roku obchodzimy Dzień Motyla, który został ustanowiony po to, aby uhonorować te piękne, barwne oraz pożyteczne owady.
Motyle są bardzo licznym rzędem owadów, w Polsce znanych jest 162 gatunki motyli dziennych i ok. 3000 nocnych. Występują w różnych środowiskach, wiele z nich jest stenotopami związanymi ściśle z danym środowiskiem np. torfowiskiem czy wydmami. Można je spotykać niemal cały rok. Dziś pojawiły się w szkole;)
2Bystrzaki rozpoznawały rodzaje motyli, poznawały ich budowę i cykl rozwojowy. Na koniec „ożywiały” rysunki motyli w aplikacji Quiver oraz obserwowały rozwój motyla od jajeczka poprzez gąsienicę, poczwarkę do postaci owada.

KS

Fotogaleria szkolnych motyli