Dodano: 19 stycznia 2024

19 stycznia  kolejny raz odwiedzili nas przedstawiciele Fundacji Ratownictwa Motocyklowego Polska, dziś wspierani byli przez bielską policję. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa pieszych użytkowników ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Dzieci miały okazję sprawdzić, jaki wpływ na bezpieczeństwo pieszych może mieć kolor odzieży wierzchniej. Stwierdziły, że  na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu, a korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa widoczność pieszego i kierowca ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Policjantka zwróciła też uwagę na fakt, że pieszy, który porusza się po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w widocznym przez kierującego miejscu, uczniowie mieli okazję przetestować, gdzie umieścić odblaski by były dobrze widoczne.

Prowadzący przypomnieli dzieciom, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego to także rowerzysta, który również powinie zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Jednak w przypadku rowerzystów poruszających się po drogach najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie roweru oraz zakładanie kasku. Dla wszystkich bardzo przekonujące było tutaj doświadczenie z „ziomkiem arbuzem”

W trakcie spotkania ratownicy medyczni przybliżyli uczniom zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Dzieci zaskoczyły wszystkich swoją wiedzą, opowiadając, kogo należy powiadomić, pod jaki numer alarmowy zadzwonić oraz jak zachować własne bezpieczeństwo i pomóc poszkodowanemu. Budujące było stwierdzenie, że większość informacji zdobyły w czasie  spotkania z ratownikami FRM Polska na Pikniku Zdrowia

Uczniowie mieli również okazję przećwiczyć  praktycznie udzielanie pierwszej pomocy. Za pomocą fantoma próbowali  nawiązać kontakt z ratowaną osobą, sprawdzali oddech i podejmowali działania reanimacyjne. Wszyscy zapamiętali pomocniczy skrót: rękoczyn-czółko-żuchwa.

Dziękujemy Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska oraz  bielskiej policji za przeprowadzone spotkanie prewencyjno-edukacyjne dotyczące Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego, mamy nadzieję, ze przyczyni się ono do zmniejszenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych .