Dodano: 4 października 2023

W dniu 3 października 2023 roku, uczniowie z klas szóstych, w ramach projektu  Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, pojechali na szkolną wycieczkę  do Krakowa.

            Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków, niezwykłym klimatem i piękną słoneczną pogodą.  W pierwszej kolejności poszliśmy na dziedziniec zamkowy na Wawelu. Po zapoznaniu się z historią Zamku i  legendą  krakowskiego smoka udaliśmy się na ulicę Floriańską, gdzie znajduje się Dom Jana Matejki. Po drodze mijając  zabytkowe kamieniczki, podziwialiśmy architekturę takich zabytków jak Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 

            Muzeum Dom Jana Matejki mieści  się w rodzinnym domu artysty i od 1904 r. znajduje  się pod zarządem Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie liczy ponad 8 tysięcy eksponatów. Wśród nich są m.in. przedmioty codziennego użytku i pamiątki po artyście oraz jego żonie i dzieciach. Na uwagę zasługują nie tylko liczne prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości malarza, ale również zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego, tkanin, ubiorów czy militariów.

            Okazją przyjrzenia się bliżej monumentalnym dziełom naszego wybitnego historycznego malarza była okazja podziwiania jego obrazów w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W tym muzeum można podziwiać  m.in. obrazy ,,Hołd pruski” oraz ,,Kościuszko pod Racławicami”.

            Po  wyjściu z Sukiennic uczniowie mieli chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek, a następnie udali się do Gospody Koko na ciepły posiłek.

            Ostatnim punktem wycieczki była „żywa” lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Uczestniczy wycieczki mogli samodzielnie przeprowadzić kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki. Najwięcej emocji dostarczyła zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności oraz trampolina, na której uczniowie testowali zachowanie w stanie nieważkości. Szóstoklaliści  mogli poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów, a przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk.

            Wycieczka dostarczyła uczestnikom  nie tylko wszechstronnej wiedzy z historii miasta, ale przede wszystkim przybliżona została im postać wybitnego malarza Jana Matejki oraz prawa fizyki, które rządzą w naszym świecie.

            Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

KLIK

Grażyna Janosz

FOTOGALERIA