Rozpoczęliśmy Nowy Rok skupiając się na odwadze. To bardzo ważna zdolność życiowa, która jest naszą siłą napędową do działania i dzięki niej można wiele osiągnąć. Jednakże, nie jest łatwo tak na co dzień ją wykazywać i wymaga nieustannego ćwiczenia. W swoich działaniach dydaktyczno-wychowawczych, w rozmowach z uczniami, staraliśmy się pomóc im uświadomić sobie czym jest odwaga, wskazywać jej różne aspekty i pokazywać jak można ją kształtować. Uwieńczeniem tych działań stało się wykonanie przez poszczególne zespoły klasowe plakatów pokazujących różne spojrzenie na odwagę.
Uczniowie mają okazję pokazywać swoją odwagę zgłaszając się do różnorodnych konkursów, czy też zawodów sportowych, których w ciągu roku szkolnego jest niemało. Bardzo doceniamy ich zaangażowanie, gdyż taka postawa zawsze wystawia poczucie własnej wartości na próbę, stwarza ryzyko porażki i wstydu, a z drugiej strony daje poczucie wpływu i sprawczości, pomaga radzić sobie z wyzwaniami. Ucieszyliśmy się, że w ostatnim miesiącu ZunnaTreszer z klasy 7b zdobyła III miejsce w IV Międzyszkolnym Konkursie Czytania Prasyze Zrozumieniem „Włącz uwagę!” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 37 w Bielsku – Białej pod patronatem „Dziennika Zachodniego” i portalu naszemiasto.pl. Jesteśmy też dumni z uczniów, którzy rozegrali gminne Igrzyska Dzieci w ,,czwórkach siatkarskich” dziewcząt i chłopców w Kobiernicach. Okazało się, że drużyna chłopców okazała się bezkonkurencyjna, wygrywając wszystkie mecze i tym samym zapewniła sobie pewny awans do zawodów powiatowych.
Nasza odwaga bardzo często jest inspirowana odwagą innych. W historii naszego kraju mamy niezliczone przykłady ludzi, którzy pokonywali swoje bariery i lęki, i szli do przodu za swoimi marzeniami. Uczniowie klas trzecich mieli okazję przyjrzeć się niektórym z tych postaci bliżej, przygotowując ciekawe doświadczenia. Sztandar naszej szkoły wziął udział w uroczystej mszy upamiętniającej 162 rocznicę Powstania Styczniowego, a potem złożył symboliczny znicz przy kaplicy Świętego Urbana, by wykonać ukłon w stronę tych, którzy starali się odważnie bronić naszego kraju i za ten kraj oddali swoje życie.
Odwagą można wykazać się na różne sposoby i w różnych okolicznościach, zarówno w sytuacjach szczególnych, jak i w życiu codziennym. Niejednokrotnie potrzeba wielkiej odwagi, by docenić samego siebie, dostrzec w sobie pozytywy. Organizując w szkole „Dzień wszystkich fajnych” chcieliśmy pomóc naszym uczniom i naszym pracownikom uświadomić to sobie. Odwaga to często wychodzenie ze strefy swojego komfortu, podejmowanie działań innych, niż te podejmowane na co dzień. Uczniowie mieli okazję znaleźć się w takiej sytuacji włączając się w Dzień Nietypowego Nakrycia Głowy, przychodząc w tym dniu do szkoły z mniej lub bardziej dziwacznymi okryciami głowy.
Odwagą jest też próba przełamywania swoich codziennych nawyków i szukanie innych form spędzania wolnego czasu niż dotychczasowe. Zaproponowaliśmy w tej kwestii klasom4-8 możliwość uczestnictwa w szkolnej dyskotece karnawałowej. Z kolei uczniowie klas 1-3 mieli okazję zaprezentować się w różnorodnych wybranych przez siebie stylach tanecznych w czasie swojego balu karnawałowego i bardzo wielu odważyło się to zrobić.
Odwagą mamy też okazję się wykazywać, gdy podejmujemy w rozmowie z innymi niewygodne dla nas tematy. Rodzice borykają się na co dzień z różnorodnymi problemami wychowawczymi i często czują się zagubieni, osamotnieni w swoich trudnościach. Jednym z problemów, które pojawiają się w rodzinach są zaburzenia w relacjach z odżywianiem. Do naszej szkoły została zaproszona pani psychodietetyk, która podczas spotkania podsumowującego pierwsze półrocze, starała się uświadomić uczestnikom spotkania jak rozpoznawać zaburzenia w odżywianiu swoich dzieci i jak z nimi o tym rozmawiać.
Odwaga nie jest łatwą cechą życiową, ale można ją wyćwiczyć więc życzymy wszystkim na co dzień odwagi w różnych obszarach życia.