Szacunek to wartość, która jest nieoceniona w relacjach międzyludzkich. Jest dla nas wskazówką jak traktować siebie i innych, by nie naruszać swojej i cudzej godności. Oczywiście staramy się o nim przypominać naszym uczniom każdego dnia. Jednakże, by zaakcentować tę wartość w maju, przygotowaliśmy naszym uczniom gazetkę, z której mogli korzystać cały miesiąc, uświadamiając sobie czym jest szacunek i w jaki sposób możemy go okazywać. Na drzwiach każdej z klas umieszczono „drzewa szacunku” mające jeszcze mocniej przypominać o tej wartości. Po każdym swoim działaniu, w którym przejawił się szacunek, dany uczeń mógł udekorować owe drzewo kolorowym kwiatem. W ten sposób końcem miesiąca mogliśmy podziwiać klasowe „drzewa szacunku”. Widoczne było, iż najlepiej zaopiekowały się nimi młodsze klasy. W ramach przerw uczniowie mieli też okazję posłuchać ciekawych opowiadań związanych z tą tematyką.








Maj okazał się miesiącem, w którym uczniowie mogli wziąć udział w wielu konkursach o różnym charakterze. Była to doskonała okazja, by uwidocznić szacunek na wielu płaszczyznach. Udział naszych uczniów w międzynarodowym konkursie „Kangur Matematyczny” jest wyrazem naszego szacunku wobec nauki, rozumu i edukacji. Cieszymy się, że mamy uczniów, którzy cenią sobie rozwój intelektualny.
Wielu naszych uczniów bierze udział również w konkursach plastycznych, które uczą szacunku dla twórczości innych, otwartego i uważnego spojrzenia na dane dzieło, docenianiu inności. Dumni jesteśmy bardzo z Kornelii Łaz z klasy 6b, która zwyciężyła w powiatowym konkursie „Pocztówka z Bielska-Białej, w kategorii klas 4-8.W ramach projektu „Z uczniem w świat wartości” zaproponowaliśmy naszym uczniom, by przygotowali prace przedstawiające zawód obojga lub jednego z rodziców. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić fakt, iż każda praca jest ważna i wymaga szacunku. Uczniów wyróżnionych prac nagrodziliśmy książkami, a z wszystkich prac, z szacunku do uczestników, urządziliśmy wystawę w głównym korytarzu szkolnym. Cztery prace uczniów klas 1-3 zgłosiliśmy także do ogólnopolskiego konkursu „Miejsce pracy rodzica oczami ucznia” na portalu www.praca.pl. Pozostaje nam cierpliwie czekać na rozstrzygnięcie.
Maj to Dzień Mamy. Jak co roku wychowawczynie klas młodszych zadbały o to, by ich podopieczni przygotowali niespodzianki dla swoich mam, szanując w ten sposób ich trud i poświęcenie.
Szacunek lub jego brak jest bardzo widoczny w czasie rywalizacji sportowych.Okazywany jest wszystkim uczestnikom poprzez jasne zasady i uczciwą ocenę. Wszystkim powinno się zapewnić równe szanse i docenić wysiłek niezależnie od wyniku. Sami uczestnicy przestrzegając zasad okazują szacunek organizatorom, rywalizując uczciwie szanują konkurentów, a poprzez przygotowanie i godne zachowanie niezależnie od wyniku okazują szacunek samym sobie. Udział w zawodach kształtuje kulturę szacunku, gdyż pokazuje, że rywalizacja może być zdrowa i inspirująca. Uczestnicy uczą się przyjmowania zarówno sukcesu jak i porażki z godnością. Nasi uczniowie mogli tego doświadczyć biorąc udział w lekkoatletycznych zmaganiach klas IV-VI na poziomie gminnym i potem powiatowym. Okazją do okazywania szacunku i doświadczania go stał się także zorganizowany z okazji Dnia Dziecka Dzień Sportu. Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń. Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej tego samego dnia stali się kibicami meczów piłki siatkowej Niemcy-Ukraina i Polska-Bułgaria. Wykazali się niezwykłym szacunkiem wobec wszystkich drużyn wzorowo im kibicując. Przedłużeniem emocji sportowych stały się zorganizowane w naszej szkole rozgrywki dwójek rodzinnych w piłce siatkowej.
Ważne jest dla nas także propagowanie szacunku do przyrody, oznaczającego troskę o czystość powietrza i wody, ochronę lasów i zagrożonych gatunków, niemarnowanie zasobów naturalnych. Klasa 5b przygotowała dla nas humorystyczne, ale pouczające przedstawienie, które uzmysłowiło nam, że segregacja śmieci, oszczędzanie wody, rezygnacja z plastiku, dbanie o ciszę na terenach zielonych to nasza codzienna forma szacunku. Ważne jest, by ten szacunek nie kończył się na jednym dniu, ale przeradzał się w styl życia.Dodatkowo klasy III miały okazję zobaczyć wystawę pisarki Aliny Przydatek „Naprawdę piękny świat”, która również zwróciła uwagę na konieczność chronienia przyrody. Klasy siódme z kolei mogły przekonać się jak ważny jest szacunek do własnego ciała biorąc udział w prozdrowotnych warsztatach dotyczących zdrowego żywienia.
Szacunku uczymy się także w czasie wycieczek.. Przejawia on się w zachowaniu wobec ludzi, miejsc i zasad. Pokazuje, kim naprawdę jesteśmy, czy potrafimy nie tylko podróżować, ale też uczyć się i dorastać dzięki podróżom. Klasa ósma miała okazję zachwycać się pięknem naszych Tatr.
Niezwykłej lekcji szacunku doświadczyły klasy siódme i ósme biorąc udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Przekonali się po raz kolejny, że nie wolno być obojętnym. Uświadomili sobie, że prawdziwy szacunek to działanie – wtedy, gdy ktoś naprawdę nas potrzebuje.
Szacunek to jedna z podstawowych wartości, która pozwala na zdrowe i autentyczne wyrażanie emocji. Uczniowie klas pierwszych zakończyli w maju zajęcia w ramach programu Przyjaciel Zippiego, którego celem było kształtowanie w nich umiejętności społeczno-emocjonalnych, tak bardzo potrzebnych w codziennych zmaganiach z różnymi obowiązkami.. Jedna z tych umiejętności dotyczy empatii idącej w parze z pomaganiem, co można było ukazać biorąc aktywny udział w zorganizowanym w szkole Dniu Dobrych Uczynków.
Dbajmy o to, by w naszym codziennym życiu szacunek przejawiał się zarówno w słowach, jak i w gestach – w uważnym słuchaniu, cierpliwości, kulturze osobistej i gotowości do zrozumienia drugiego człowieka.