Za nami miesiąc, w którym staraliśmy się kłaść główny nacisk na wiedzę, choć tak naprawdę to wartość, która przyświeca nam każdego dnia w szkole. Staramy się ją przekazywać i zdobywać. Efekty są różne i zależą od wielu czynników. Proces zdobywania wiedzy jest bardzo złożony. Ważne jest, by pomimo trudności, które się z tym wiążą, nie poddawać się i próbować ją wzbogacać. Nasz wybitny krajan, Ignacy Paderewski, powiedział, że „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać”. Dzisiejszy świat promuje inne wartości, wiedza nie jest atrakcyjna i być może stąd tak trudno jest ją nieraz przekazywać i zmotywować innych, by chcieli ją zdobywać. Nasza szkoła stara się wyposażyć swoich podopiecznych w jak największe zasoby wiedzy, stosując w tym celu różnorodne metody i techniki. Zależy nam bardzo na tym, aby nasi absolwenci czuli się pewni siebie i byli wyposażeni w umiejętności, które ułatwią im dalszą edukację i sprawią, że uczynią ten świat lepszym i piękniejszym.
Staramy się na każdym kroku docenić uczniów, dla których wiedza jest ważna i którzy podejmują trud jej zdobywania. Jak co roku podsumowaliśmy pierwsze półrocze apelem, podczas którego wyróżniliśmy listem gratulacyjnym wszystkich uczniów klas 1-8 starających się poszerzać swoje wiadomości i przestrzegać wspólnie ustalonych zasad. Na środek sali zaproszono również wszystkich uczniów, którzy zajęli znaczące miejsca w zorganizowanych dotychczas konkursach. Docenieni zostali także Ci, którzy nie opuścili ani jednego dnia w szkole. Mamy nadzieję, że grono to powiększy się na koniec roku szkolnego.
Uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko podczas lekcji, ale także podczas różnorodnych wycieczek, wyjść, warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi, jakie są dla nich organizowane. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję w lutym znaleźć się w interaktywnym Centrum Bajki i Animacji, gdzie zapoznali się z procesem powstawania filmów animowanych. Zapoznali się z pojęciami takimi jak: scenariusz, animacja, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe. Poznali również współczesne metody tworzenia bajek. Wszystkie klasy 1-3 miały okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu w Bielskim Centrum Kultury – muzycznej bajce „Magia czarownicy” – przygotowanej przez grupę „Magic show z Krakowa. Dzięki temu zapoznali się z tajemniczym światem iluzji i magii.
Poszerzaniu wiedzy niewątpliwie służą różnorodne konkursy jakie proponowane są naszym podopiecznym i tak wielbiciele poezji mogli spróbować swoich sił w konkursie recytatorskim „Słońce, słońce, życie”. Konkurs ten stworzył okazję do poznania różnorodnych technik służących właściwemu, interesującemu przekazowi słowa pisanego. Uczestnicy ćwiczyli swoją pamięć i uczyli się właściwie modulować swój głos, aby jak najciekawiej przekazać ustnie treść wybranego utworu. Trzymamy mocno kciuki za osoby, które zakwalifikowały się do następnego etapu.
Pogłębianiu wiedzy służą także różnorodne wydarzenia jakie mają miejsce w naszej placówce i których zasięg wykracza poza szkołę. Okazją do tego stało się świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka w naszym gminnym Domu Kultury. Klasy 1-3 przygotowały piękny, bardzo urozmaicony program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami i na pewno zostanie na długo w pamięci przybyłych gości, a który sprawił, że zarówno wykonawcy jak i goście mogli poszerzyć swoja wiedzę z różnych dziedzin.
Przed feriami, uczniowie obowiązkowo zapoznali się z podstawowymi wiadomościami z zakresu bezpieczeństwa w czasie ferii. Komu było mało, mógł jeszcze w czasie „Nocki walentynkowej” w szkole poznać historię Walentynek oraz tradycje ich obchodzenia w różnych krajach.
Ten, kto nie lubi nudy i jest głodny wiedzy, mógł w czasie ferii wykonać w dowolnym formacie plakat z ciekawostkami na dowolnie wybrany przez siebie temat. Znalazło się kilkoro uczniów, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wykonali ciekawe prace. Jan posłuszny (Ib) zaprezentował czołg Rudy 102 z kultowego filmu „Czterej pancerni i pies”. Filip Olearczyk (1b) zbliżył nas do świata piłki. Paulina Sojka (2a) przybliżyła nam skomplikowany proces fotosyntezy. Weronika Sadlik (2b) przedstawiła w swojej pracy najważniejsze witaminy i ich znaczenie dla naszego zdrowia. Amelka Olek (2b) zaprezentowała wybrane przez siebie rasy psów. Emilia Wykręt (2b) przybliżyła nam skrawek świata zwierząt. Natalia Kowalska (2b) podała nam kilka ciekawych faktów z życia owadów. Liliana Olearczyk (3b) przybliżyła nam świat ptaków. Zuzanna Szczypka (3b) odkryła tajemnice ludzkiego ciała. Wiktor Kos (4a) zainteresował nas kosmosem, a Antoni Ilczak (4a) podał wiele informacji na temat kapibary, jednego z ulubionych zwierząt naszych milusińskich. Mateusz Kowalski (4b) podał kilka ciekawych faktów z różnych obszarów wiedzy. Martyna Bołdys (4b) zachęciła nas do odwiedzenia przepięknych miejsc leżących w różnych zakątkach świata. Kacper Olek (6a) przygotował plakat na temat różnych typów rowerów. Cieszymy się, że zainteresowania naszych uczniów są tak różnorodne. Prace można podziwiać w głównym korytarzu szkolnym. Wszystkich uczestników nagrodziliśmy książkami, by mogli dalej poszerzać swoje horyzonty. Dziękujemy im bardzo za udział w naszym działaniu w ramach projektu „Z uczniem w świat wartości”
Życzymy wszystkim, by nie ustawali w zdobywaniu nowych wiadomości. Na to nigdy nie jest za późno.















