Dodano: 5 stycznia 2025

Miesiąc grudzień to szczególny czas, który skłania nas do podsumowań kończącego się roku,, ale również wiążę się z nową nadzieją, jaką przynoszą Święta Bożego Narodzenia. Realizując projekt „Z uczniem w świat wartości”, w miesiącu grudniu skoncentrowaliśmy się na wartości jaką jest ŻYCIE. Zorganizowany został konkurs fotograficzny pt. „Życie jest piękne”. Uczniowie, na swoich autorskich zdjęciach, starali się uchwycić piękno naszego życia. Wszystkie zdjęcia były bardzo oryginalne, ciekawe i dotyczyły różnych tematów (podróże, zwierzęta, przyroda, pasje, rodzina) co pokazało, jak wiele rzeczy sprawia, że nasze życie staje się piękniejsze. Z uczniami klas 1-3 podczas zajęć czytelniczych zrealizowano temat: „Życie co to takiego ?” – rozmowy filozoficzne.
Każde życie jest ważne i ma swoją wartość, co ukazały zorganizowane w ostatnim czasie akcje. Pamiętając o osobach chorych i seniorach, uczniowie przygotowali kartki z życzeniami oraz drobne upominki, które przed świętami otrzymali chorzy, przy okazji odwiedzin księdza z posługą sakramentalną. Kartkami z życzeniami obdarowani zostali również nasi emerytowani nauczyciele. Pamiętaliśmy również o Bożonarodzeniowych życzeniach dla pensjonariuszy zamieszkujących Centrum Medyczne TriVita.
Nasza Szkoła z kolei została obdarowana życzeniami z dalekiego Kamerunu, z podziękowaniami za wsparcie, jakiego udzieliliśmy dla szkoły w Abong – Mbang. Dzięki naszej ofiarności dzieci mogły otrzymać w tym świątecznym czasie słodycze i podarunki, co sprawiło im wiele radości.
W miesiącu grudniu świętujemy narodziny wyjątkowej dzieciny. By przybliżyć nam tę tajemnicę, uczniowie klas czwartych przygotowali wzruszające przedstawienie pt. „Ziarenko czułości”. Następnie, wraz z wychowawcami wszyscy udali się do swoich klas, by wspólnie porozmawiać, pośpiewać kolędy, podzielić się opłatkiem oraz zjeść przyniesione smakołyki. Takie spotkania są bardzo ważne, pomagają się integrować i umacniać więzy przyjaźni.
Jak co roku, tą dobrą nowinę o narodzinach nowego życia rozgłaszali uczniowie kolędując w Gminie Porąbka, odwiedzając instytucje wspierające szkołę.
Również nasze świetliczaki kolędowały podczas swojego corocznego świetlicowego koncertu kolęd. Dzieci grały na instrumentach, a nawet napisały na tę okazję swoje autorskie piosenki. Atmosfera była bardzo radosna, a w przerwie jedliśmy pyszne pierniczki.
W klimat Świąt Bożego Narodzenia zostali wprowadzeni uczniowie klas szóstych, którzy w Oświęcimskim Centrum Kultury obejrzeli spektakl teatralny pt. „Opowieść wigilijna”. To najbardziej znane opowiadanie Karola Dickensa mimo upływu czasu zostaje wciąż aktualne w swoim przekazie. Pokazuje, jak ważny w naszym życiu jest drugi człowiek, że to właśnie bycie z innymi sprawia, że nasze życie nabiera sensu i czujemy się szczęśliwi.
Tę prawdę, że bycie dla drugiego człowieka daje radość w życiu, mogą potwierdzić nasi szkolni wolontariusze, którzy w grudniu obchodzili Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dzień ten, stał się doskonałą okazją, aby zainspirować młodszych i starszych uczniów do podejmowania działań na rzecz innych. Wolontariat to nie tylko sposób na pomaganie, ale także doskonała okazja do rozwoju osobistego, zdobywania nowych umiejętności oraz nawiązywania wartościowych relacji.
„W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra”, takie było tegoroczne hasło ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. My również dołączyliśmy do tej akcji i pokazaliśmy tę moc czynienia dobra. Udało nam się zgromadzić mnóstwo artykułów z trwałej żywności i środków czystości. Zebrane dary zostały przekazane do Domu Kultury w Porąbce, a następnie dostarczone do wybranych Rodzin.
Jak ważna jest troska o naszą planetę i życie przyjazne środowisku przypomniała nam akcja „EKO gmina EKO szkoła” zorganizowaną przez Gminę Porąbka. Uczniowie, poprzez zabawę oraz różne proekologiczne materiały, mieli okazje dowiedzieć się, jak można zminimalizować szkodliwe wpływy człowieka na nasz ekosystem.
Życie każdego człowieka to wartość najwyższa. 10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z okazji tej rocznicy odbyły się zajęcia dotyczące praw człowieka, na szkolnym korytarzu zawisła gazetka, uczniowie wykonywali prace plastyczne „Prawa człowieka oczami dziecka”.
Wzorem poprzedniego roku nasza szkoła wzięła również udział w międzynarodowym Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International. Wspólne z ludźmi z całego świata przeciwstawiamy się naruszeniom praw człowieka wysyłając apele do władz państw, które je łamią. O poszanowaniu i ważności każdego życia przypomniał nam również obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem tego dnia jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku do osób niepełnosprawnych, a także ukazanie, że osoby te mają takie same potrzeby oraz prawa jak my i chcą być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi. W ramach szkolnych obchodów, na gazetce zostały umieszczone informacje związane z tym dniem. Podczas dodatkowych zajęć,  została przybliżona dzieciom tematyka niepełnosprawności. Uczniowie dowiedzieli się jak pomagać osobom z niepełnosprawnością, jak zachowywać się w kontaktach z nimi oraz tego, że niepełnosprawność nie jest barierą w spełnianiu marzeń.
Miesiąc grudzień, w którym szczególną uwagę poświęciliśmy wartości jaką jest życie, możemy podsumować słowami Jana Pawła II: „W życiu nigdy nie jest za późno na trzy rzeczy: miłość, naukę i spełnianie marzeń.”

Koordynatorzy projektu: Małgorzata Szostak, Iwona Niedziela