Dodano: 30 grudnia 2018

26 września 2018 roku uczniowie siódmych klas i ósmej SP w Porąbce wraz z pięcioma opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Katowic.

O wyjeździe zdecydowała nie tylko słoneczna wrześniowa pogoda, ale przede wszystkim tradycyjne już uczestnictwo w bardzo ciekawych wykładach organizowanych w salach audytoryjnych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Jak co roku odbywały się tam wykłady z fizyki ilustrowane pokazami ciekawych eksperymentów, znane pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, zorganizowane przez Zakład Dydaktyki UŚ.

Tematyką tegorocznej edycji wydarzenia….niezwykła była potęga ciśnienia. Na wykładzie nie zabrakło widowiskowych doświadczeń, w których młodzież naszej szkoły mogła uczestniczyć i sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Niektórzy próbowali pobić dotychczasowe wyniki lub sprawdzić, ile mają sił, a także przekonać się, jak trudno pokonać wytworzone ciśnienie atmosferyczne i hydrostatyczne.

Eksperymenty kolejnego pokazu, w którym uczestniczyliśmy dotyczyły ruchu falowego, często występującego w przyrodzie. Obserwowaliśmy zachowanie się światła i dźwięku oraz takich zjawisk jak dyfrakcja i interferencja.

Następnie, wszyscy z ogromnym zainteresowaniem i ogromnym zaciekawieniem oglądali pokazy związane z biorobotyką i genetyką na pokazie „Geny w pudełku” Pytaniom dotyczącym rozwoju tych niezwykłych dziedzin nauki nie było końca.

Wszyscy bawiliśmy się świetnie, a poprzez zabawę potwierdzaliśmy empirycznie prawa fizyki i biologii.


Wycieczka udała się wyśmienicie. Do domów wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń oraz bogatsi o nową wiedzę. Uniwersytet Śląski okazał się naprawdę wyjątkowym miejscem i pewnie za rok z przyjemnością znów tam wrócimy, by wzbogacić naszą wiedzę o kolejne doświadczenia z różnych dziedzin nauki.