W jaki sposób ogień może płonąć w wodzie, jak wygląda tornado ogniowe, że istnieje elektrostatyczność szklana i żywiczna, co to jest drabina św Jakuba, którą aniołowie wchodzą do nieba i jak złapać piorun do butelki, tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczaswykładówi pokazów z fizyki i chemii pt „Pod napięciem” oraz „Ogień – nasz przyjaciel, czy wróg” na wycieczce edukacyjnej na Uniwersytecie Śląskim.
Kolejne zadziwiające fakty poznaliśmy na zajęciach z „Biorobotyki” na temat mózgu, komórki i DNA. Czy wiecie, że nasze mózgowie to najbardziej skomplikowany i niesamowity twór we wszechświecie. Zawiera 1000g wody i 300g komórek nerwowych, to wszystko razem jest zamknięte w niewielkiej czaszce a ma moc obliczeniową większą od najlepszego komputera.
Z niedowierzaniem słuchaliśmy opowieści o „glonie zabójcy” – pełzatce, którego ciało zbudowane jest z jednej dochodzącej do 3m komórki.
Na koniec spacerujące DNA poruszające skrzydełkami nano komara – drona wywołało w nas totalne zdumienie. Czy można się temu dziwić? Do niedawna mówienie do zegarka, jak to robił James Bond, wydawało się jakimś odległym science fiction. Dzisiaj prawie co drugi człowiek ma smartwatcha i z nim rozmawia.
Mnie jednak z tych wszystkich wykładów w głowie pozostała refleksja:
„ Po co nam zaawansowane komunikacyjnie roboty i urządzenia do tego, te wszystkie smartfony i smartwatche, jeśli ubożeją nasze umiejętności komunikacji między sobą. Bez nich niema prawdziwie ludzkich relacji, nie ma miłości, przyjaźni, empatii”. Może warto się nad tym zastanowić.
Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki, i tym ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porąbce i tym ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Porąbce.
Mam nadzieję, że Wam się podobała.
Agnieszka Krzywdzińska