Dodano: 22 kwietnia 2024

W dniach 14-18 kwietnia uczennica z klasy 8, Justyna Kulig, wraz z opiekunką panią  Grażyną Janosz uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na zaproszenie pani Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwigi Wiśniewskiej. Wyjazd do stolicy Belgii był nagrodą za zajęcie trzeciego miejsca w IX Wojewódzkim Konkursie ,,Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

         Podczas wycieczki uczestnicy  zobaczyli Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, a także zwiedzili  m.in. Grand Place – najwspanialszy plac w Europie  z monumentalnym gotyckim ratuszem z XV w., Dom Króla, katedrę św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, dawny dom towarowy Olg England oraz Ogród Sztuk Pięknych.  Podziwiając słynne fontanny  Jeanneke Pis (figurkę siusiającej dziewczynki) oraz  Mannenken Pis- (figurkę siusiającego chłopca) można było poczuć specyficzną atmosferę miasta z wszechobecnym zapachem belgijskiej czekolady, gofrów i frytek, które serwowano w restauracjach wokół Grand Place.

         Wieczorem uczestnicy wyjazdu wzięli udział we wspólnej obiadokolacji z Panią Jadwigą Wiśniewską, podczas której europosłanka opowiadała o swojej codziennej pracy w Brukseli.

         Głównym jednak  celem pobyty w Brukseli  było poznanie historii Unii Europejskiej i funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Stało się to możliwe dzięki wizycie w Parlamentarium – multimedialnej interaktywnej ekspozycji pokazującej m.in. historię integracji europejskiej i zasady pracy Parlamentu Europejskiego – i spotkaniu z panią Jadwigą Wiśniewską.

         Wycieczka przyniosła wiele korzyści edukacyjnych oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Uczestnicy podziwiali piękne belgijskie zabytki architektury, nawiązali nowe znajomości, a przede wszystkim wzięli udział w praktycznej lekcji wiedzy obywatelskiej o Unii Europejskiej.

Fotogaleria