Dodano: 17 marca 2022
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-1.png

Już w najbliższy poniedziałek 21 marca załóż skarpetki nie do pary na znak integracji z osobami z Zespołem Downa! Nasza szkoła po raz pierwszy włącza się w akcję „skarpetkowe wyzwanie” na znak integracji z osobami chorymi na zespół Downa. Wystarczy, że 21 marca założycie dwie różne skarpetki, my zrobimy zdjęcia i udostępnimy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #skarpetkowewyzwanie. W ten sposób wspólnie możemy szerzyć zrozumienie i szacunek dla różnorodności. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub też przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Pokażmy, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa!

Czym jest skarpetkowe wyzwanie?

Skarpetki leżeć – zdjęcie

#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat osób z zespołem Downa. Oczywiście wciąż muszą one walczyć o akceptację społeczeństwa, szansę na zdobycie wykształcenia i możliwość podejmowania pracy. Dzięki wiedzy i pozytywnym przykładom z własnych przeżyć każdy może przezwyciężyć uprzedzenia i pomóc innym stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy mogą realizować swoje marzenia i żyć pełnią życia.

Dlaczego skarpetki?

Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21. Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

Szkolne Koło Wolontariatu