Dodano: 1 marca 2021

10 ciekawostek na temat Walentynek!

1. Pierwsza walentynka
Pierwsza kartka walentynkowa została prawdopodobnie wysłania przez księcia Orleanu w 1415 r. Dlaczego? Uwięziony w londyńskim Tower pragnął wyznać swojej żonie jak bardzo ją kocha ????

2. Symbole Walentynek
Istnieje ich bardzo dużo! Najczęściej symbolem Święta Zakochanych jest serce, amor z łukiem i strzałami oraz czerwona róża. Czerwony kolor i serce przypominają przede wszystkim o krwi, która została przelana kiedy święci zostali straceni. Natomiast amor, łuk i strzały – kojarzone są z pasją oraz miłością.

3. Romeo i Julia 

Z okazji Dnia Zakochanych, każdego roku do Verony, gdzie rozgrywał się najsłynniejszy Szekspirowski dramat Romeo i Julia – dociera około tysiąc walentynkowych kartek zaadresowanych do… Julii.

4. Walentynki to nie tylko wielkie wyznania… to również wielkie pieniądze!
Tylko w Stanach Zjednoczonych w Walentynki, sprzedaje się prawie 200 milionów róż. 14 lutego wysyłanych jest ok miliarda kartek na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że listonosze mają pełne ręce roboty.

5. Ile kosztowała najdroższa Walentynka na świecie?
250 tys. dolarów! Była to kartka z prawdziwego złota, dodatkowo wysadzana szmaragdami i diamentami. Nadawcą tak drogocennej walentynki był Arystoteles Onanis, natomiast adresatką – Maria Callas.

6. Japońskie walentynki

Trochę się różnią od naszych… a mianowicie w Japonii to kobiety dają prezenty swoim mężczyznom. Panowie odwzajemniają romantyczny gest dopiero miesiąc później, z okazji Białego DniaTradycyjnie podarunkiem jest biała czekolada.

7. Najsłynniejszy upominek
Najsłynniejszym upominkiem było jak się okazuje jabłko pokryte różowym lukremDodatkowo wysadzone perłami ułożone było w hebanowej szkatułce. Nie wiadomo co się stało z jabłkiem, ale szkatułka przetrwała do dzisiejszych czasów.

8. Walentynkowe czekoladki
Synonimem Walentynek są czekoladki w pudełku w kształcie serca ???? Pewien Brytyjczyk doszedł do wniosku, że stworzy takie pudełko czekoladek, którego ukochana nie zapomni do końca życia. Tak właśnie powstało w 2008 r. największe pudełko z czekoladkami! Jego waga opiewała na 1,690 kilogramów i zawierało w sobie ponad 220 tysięcy czekoladek. 

9. Najczęściej kupowane Walentynkowe prezenty

Zastanawialiście się co kupić ukochanej osobie? Najpopularniejsze podarunki w Walentynki to przede wszystkim: kwiaty, kartki i czekoladki ????

10. Walentynki a zwierzęta
Podobno około 3% ludzi, którzy posiadają zwierzęta w dniu Walentynek, wręcza swojemu pupilowi podarunek.Zaskoczeni? ????

Walentynki w 2a