Dodano: 23 października 2019

23 września 2019 roku uczniowie klas piątych naszej szkoły, wraz z trzema opiekunami, uczestniczyli w wycieczce do Świnnej.

Głównym celem naszego wyjazdu było interaktywne uczestnictwo w pokazach i warsztatach w NAUKO- TECHNICE- miejscu, w którym dzieci uczą się fizyki poprzez zabawę.

W tym Mikro Centrum Nauki znajdywały się stanowiska, na których dzieci mogły samodzielnie wykonywać doświadczenia fizyczne. Wystawa obejmowała zagadnienia z praktycznie całej fizyki klasycznej.

Po ukończeniu zabawy, uczniowie wzięli udział w godzinnym pokazie, którego głównym bohaterem był ciekły azot. Pokazy z ciekłym azotem pozwoliły przybliżyć tajemnice i możliwości wykorzystania niskich temperatur. Wykonywane doświadczenia były bardzo efektowne. Bananem przybijaliśmy gwoździe do ściany, a z zanurzonego w ciekłym azocie balonu powstał kawałek szeleszczącej folii. Róża schłodzona o kilkaset diametralnie zmieniła swoje właściwości fizyczne. Ta początkowo giętka i elastyczna roślina zamienia się w strukturę podobną do szkła. Rzucona na ziemię rozbiła się na kawałki.

Ostatnim punktem trzygodzinnego programu były warsztaty ekologiczne. Były to zajęcia interaktywne z poznawania i rozróżniania skał i minerałów występujących na naszej planecie. Tu każdy mógł zobaczyć, dotknąć, poznać właściwości skał oraz przykleić ich próbki do tablicy z zestawem minerałów.

W NAUKO- TECHNICE wszyscy bawiliśmy się świetnie, a poprzez zabawę potwierdzaliśmy empirycznie prawa fizyki.

Wycieczka udała się wyśmienicie. Do domów wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń oraz bogatsi o nową wiedzę. NAUKO- TECHNIKA okazała się naprawdę wyjątkowym miejscem i pewnie tam jeszcze kiedyś z przyjemnością wrócimy.

opiekun wycieczki – Sabina Kudrys