Aktywny czerwiec 2018 z UKS Millenium

w Szkole Podstawowej nr 1 im. M.Kopernika w Porąbce

            Stało się już szkolną tradycją, że w pobliżu terminu Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Porąbce nauczyciele wychowania fizycznego wraz Uczniowskim Klubem Sportowym Millenium organizują radosny Dzień Szkolnego Sportu. Zaplanowane na ten dzień konkurencje i zabawy mają zachęcić młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu. W tym roku  dodatkowo, w ramach współpracy z Glinka Academy, impreza miała na celu promowanie piłki siatkowej.
6 czerwca na boiskach „Orlika” przy pięknej, ale niezbyt upalnej pogodzie, panowała od wczesnego rana bardzo gorąca atmosfera.  W uroczystym rozpoczęciu sportowych zmagań uczestniczył  Starosta Bielski – p. Andrzej Płonka, prezesi UKS Millenium – p. Barbara Krasoń i p. Mirosław Walusiak, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Agnieszka Sopiak. Po sportowym przywitaniu organizatorzy podsumowali przeprowadzone w szkole akcje związane ze sportem: w rankingu na najbardziej popularną dyscyplinę sportową zwyciężyła piłka siatkowa, zaraz po niej uplasowała się piłka nożna. Nagrodzono również autorów najciekawszych wypowiedzi na temat znaczenia sportu w życiu oraz twórców najciekawszych portretów sportowych idoli.

Impreza, już tradycyjnie, zaczęła się wspólną rozgrzewką prowadzoną przez p.Iwonę. Następnie, przy muzyce serwowanej przez p.Mirka i konferansjerce p. Wojtka rozpoczęły się zmagania na torach przeszkód, zabawy na wesoło i rozgrywki – unihokej, piłka nożna, plażówka i dwa ognie. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji odbierali ochoczo słodkie nagrody, miłą niespodzianką były też orzeźwiające napoje i lody dla wszystkich. Nie zabrakło również słynnej już grochówki ze szkolnej kuchni. Impreza odbyła się w duchu zasad fair play, co pozwoliło spędzić w miłej atmosferze ten szczególny dzień aktywności ruchowej.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym udało nam się to wspaniałe święto sportu zorganizować. Dziękujemy uczniom, którzy wykazali się sportową postawą oraz nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji zmagań, czuwali nad bezpieczeństwem i dodawali uczestnikom ducha walki.
Naszymi partnerami byli: Starosta Bielski – p. Andrzej Płonka, Glinka Academy, Rada Rodziców – p. Agnieszka Sopiak, Maspex Wadowice, IceMastry, Hańderek ZPM, piekarnia Brzuchański, p. Leszek Kaczmarczyk, p. Marek Ryłko.

            9 czerwca siatkarki UKS Millenium towarzyszyły Wójtowi GP w czasie uroczystości wręczenia wyróżnienia na spotkaniu ludzi sportu na Jasnej Górze. Kapituła Nagród i Wyróżnień przy Katolickim Stowarzyszeniu Sportowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie przyznała Wójtowi Gminy Porąbka Czesławowi Bułce Ogólnopolskie Wyróżnienie za wychowanie dzieci i młodzieży poprzez sport, rekreacje, oparte na zasadach fair play.

            W czerwcu członkowie sekcji turystycznej wraz z rodzicami wzięli udział w XVII Rajdzie Powiatowym. Gdy wyruszali z Bielska – Białej pokonując strome zbocze Szyndzielni było tak gorąco i duszno, że oblewały ich siódme poty, mimo to wytrwale podążali na metę rajdu. Po szale zakupu pamiątek dokonanych w sklepiku schroniska i podbijania pieczątek w książeczkach turystycznych ruszyli w drogę powrotną. I znów woda lała się z nich strumieniami, a to za sprawą ulewnego deszczu, który zaskoczył ich w połowie trasy powrotnej do Szczyrku. Mokre niespodzianki nie zepsuły jednak rajdowego nastroju.

            15-16 czerwca,przy okazji obchodzonych w Porąbce Dni Powiatu Bielskiego oraz Dni Gminy,UKS Millenium zorganizował sportowe święta pod hasłem „Z pasją po zdrowie”. Zadanie sfinansowane zostało przez Ministerstwo Zdrowia Departament Zdrowia Publicznego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Partnerami wydarzenia byli: Glinka Academy, Urząd Gminy Porąbka i Uczniowski Klub Sportowy Millenium SP1 Porąbka.

            W pierwszy dzień imprezy dla dzieci i młodzieży zorganizowany został Marsz na Orientację promujący zdrowie, zdrowy tryb życia i sport. Dwanaście drużyn wyruszyło z otrzymaną od organizatorów mapą w celu poszukiwania stacji zadaniowych rozmieszczonych w różnych miejscach Porąbki. Na kolejnych stanowiskach czekały na nich różnorodne zadania do wykonania, w czasie których trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu przeprowadzenia musztry, zgłoszenia wypadku przez telefon, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, reanimacji poszkodowanego, ważna była również sprawność fizyczna, zręczność, celność, umiejętność odkodowywania informacji, a przede wszystkim umiejętność wspólnego działania, podejmowania ważnych decyzji, pomoc młodszym i poczucie humoru.

Impreza zintegrowała w działaniu społeczność lokalną, w jej organizację włączyli się instruktorzy i trenerzy UKS Millenium, nauczyciele SP nr 1, pracownicy Urzędu Gminy, rodzice, strażacy OSP Porąbka, Koło Gospodyń Wiejskich, pojawiły się nawet psy ratownicze z p. Olą.

            Drugi dzień sportowego świętowania to potyczki zorganizowane na stadionie LKS Zapora Porąbka, które miały na celu integrację i zachęcenie rodzin do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz propagowanie pasji sportowych w środowisku lokalnym. W przepięknej górskiej scenerii, aktywni rozgrzewali się tańcząc zumbę i ćwicząc aerobikowe układy pod okiem instruktorów tańca. Amatorzy ruchu mieli do pokonania stacje sprawnościowe sprawdzające umiejętności siatkarskie, celność, skoczność, zwinność i wiadomości sportowe. Na wszystkich czekały nagrody, bidony i koszulki od Glinka Academy. Pasjonaci siatkówki rozgrywali mecze sędziowane przez trenera piłki siatkowej, a najmłodsi szaleli na olbrzymich dmuchańcach. Wszyscy chętnie chłodzili się wodą źródlaną od firmy CYMES. Pod specjalnymi namiotami, można było skorzystać z darmowej porady lekarza ortopedy, fizjoterapeuty oraz dietetyka.

Piknik „Z pasją po zdrowie” to połączenie sportu i dobrej zabawy. To doskonała okazja, by najmłodsi aktywnie oswajali się ze sportem, okazja, by wcielić w życie powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

            Podsumowaniem działalności UKS „Millenium” w r.szk. 2017/18była wycieczka do Zakopanego, która odbyła się 26 czerwca. Wzięło w niej udział 37 uczniów, którzy zasłużyli się dla klubu wieloma sukcesami sportowymi.

Pogoda nie rozpieszczała ich zbytnio i Wielką Krokiew podziwiali w deszczowej aurze. Także początkową część trasy do Doliny Strążyskiej, położonej pomiędzy Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką, odbywali w strugach deszczu. Potem było już tylko lepiej, opady ustały i mogli spokojnie podziwiać widoki rozpościerające się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Doszlipod sam szczyt Giewontu i wodospad Siklawica. Wiedzę o tradycji, kulturze i walorach przyrodniczych tego miejsca przekazywał im przewodnik tatrzański. Z doliny przeszli do centrum Zakopanego, na Krupówki skąd, zaopatrzeni w oscypki, wrócili do naszych pięknych Beskidów.

            Na początku wakacji grupa członków UKS Millenium ze swoim trenerem p. Mirkiem Walusiakiem przebywała na obozie sportowym  w zachodniopomorskim Wałczu. Dzieci i młodzież z klubów i szkół prowadzących szkolenie w mini siatkówce uczestniczyli we wspólnych treningach, w tym także prowadzonych przez Małgorzatę Glinkę-Mogentale (w czterech 10-dniowych turnusach, weźmie udział blisko 900 dzieci, trenerów i wolontariuszy).

Celem organizacji Festiwalu jest popularyzacja siatkówki wśród dzieci i młodzieży, zapewnienie bezpiecznych wakacji, wskazanie na prozdrowotne, edukacyjne i wychowawcze wartości, jakimi jest sport oraz wymiana doświadczeń szkoleniowych. Zespoły dziewcząt i chłopców każdego dnia mały do dyspozycji halę i inne obiekty sportowe, gdzie pod okiem fachowców trenowali, a także konfrontowali swoje siatkarskie umiejętności z zespołami z całego kraju. Ale Festiwal to także wypoczynek, zabawa i rekreacja – uczestnicy „Siatkarskich Wakacji z Małgorzatą Glinką” w wolnych chwilach korzystali z lokalnych atrakcji (spływy kajakowe, park linowy, zwiedzania Wałcza i okolic) oraz wspólnych dyskotek i imprez integracyjnych. „Festiwal Piłki Siatkowej – Siatkarskie Wakacje z Małgorzatą Glinką” zorganizowała Glinka Academy przy finansowym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

            Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy włączają sie w działalność Klubu, prowadzą sekcje, angażują się w wyjazdy na mecze i rajdy oraz wspierają klub finansowo. Państwa zaangażowanie, dobra wola i troska o rozwój kultury fizycznej sprawiły, że mogliśmy w tym roku zorganizować wiele imprez sportowych, które są najlepszą formą promocji zdrowego stylu życia.