Dodano: 5 grudnia 2022

„Pozytywnie dla siebie” to hasło ostatniego dnia Tygodnia Profilaktyki.  W tym dniu również aktywnie włączyliśmy się w obchody  Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania.  Podczas tego święta miś przypominał wszystkim jak ważne jest dbanie o siebie, pozytywne nastawienie i dobre myślenie o sobie i innych. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego wykonali pamiątkowe zdjęcia dzieciom i ich pluszakom oraz rozdawali karteczki – przypominajki: „Pamiętaj, aby dziś zrobić coś miłego dla siebie!”

Kolorem dominującym w tym dniu był żółty, który zdecydowanie poprawił nastrój oraz podniósł poczucie własnej wartości. Pozytywne myślenie bez wątpienia wpływa korzystnie na człowieka, poprawia naszą kondycję psychiczną oraz wzmacnia naszą odporność. Oprócz porad na temat jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, które znalazły się na szkolnym korytarzu, została wykonana wspaniała gazetka przez panią katechetkę i klasę szóstą, w której zaprezentowano filozofię myśli o człowieku św. Hildegardy z Bingen. Jej filozofia zdrowego, szczęśliwego życia opierała się na spojrzeniu na jedności ciała i ducha,  trosce o to, czym karmimy CIAŁO – zdrowym pokarmem, odpoczynkiem, snem, a DUCHA  – bliskością z Bogiem, modlitwą. Natomiast uczniowie klas ósmych obejrzeli na lekcjach religii z księdzem film pt. „Pan od muzyki”, a następnie prowadzili rozmowę o pozytywnym nastawieniu oraz wzajemnym szacunku do siebie. 

Podczas Tygodnia Profilaktyki został przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów z klas 4-8 „Zdrowie to największy skarb”. Celem konkursu było przedstawienie w formie plakatu zdrowego trybu życia, wolnego od substancji psychoaktywnych oraz ukazanie problematyki uzależnień od np. alkoholu, dopalaczy, nikotyny. Wszystkie prace okazały się niezwykle twórcze, pomysłowe i przemawiające do odbiorcy. Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy wykonali prace na konkurs. Podczas całego tygodnia towarzyszyła nam gazetka z informacjami  dotyczącymi wpływu wielu czynników na nasze zdrowie – ruchu i aktywności fizycznej, odżywiania się, snu, pozytywnego myślenia oraz zagrożeń: używek, internetu czy telefonu.

Szkolny Tydzień Profilaktyki dobiegł końca, ale wierzymy w to, że wiele cennych wskazówek zostanie wykorzystanych i wdrożonych w życie, bo „Zdrowie to największy skarb”! Bardzo dziękujmy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację działań podczas tygodnia profilaktycznego.

Małgorzata Capiak, Renata Stachura z Zespołem Wychowawczym

Fotogaleria