W dniach 17 – 21.03.2025r. po raz pierwszy w naszej szkole obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu. Jest to coroczna akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym i jego działaniu. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na sposoby wspierania rozwoju dzieci poprzez odpowiednie aktywności i nawyki.
Mózg to skomplikowana inżynieria złożona z precyzyjnie do siebie pasujących elementów. Stanowi centrum dowodzenia, dlatego potrzebuje właściwej stymulacji, świeżego powietrza, odpowiedniej diety, odpoczynku, aktywności fizycznej i czułych gestów. Dla jego dobra zdecydowanie powinniśmy unikać stresu i przebodźcowania niebieskim światłem urządzeń elektronicznych.
W kolejne dni tygodnia, począwszy od poniedziałku 17. marca, poruszaliśmy różne aspekty funkcjonowania ludzkiego mózgu. Zaczęliśmy od poznania jego skomplikowanej budowy, w czym pomogła specjalnie przygotowana gazetka z informacjami i ciekawostkami. Podczas przerwy można byłoposkładać, pod czujnym okiem pani Agnieszki Krzywdzińskiej, papierowy model mózgu człowieka, który uświadamiał jego skomplikowanie i wielofunkcyjność.
We wtorek można było poszerzyć wiedzę o tym, jak muzyka wpływa i symuluje mózg, posłużyła do tego stworzona strefa muzyki w bibliotece. Umieszczone tam kody QR dawały możliwość odsłuchania odpowiedniej muzyki i wysłuchania teoretycznych porad w tej materii.
Środa była dniem, w którym zwracaliśmy uwagę na konieczność ruchu i aktywności fizycznej, które bardzo pomagają w rozwoju i prawidłowym działaniu mózgu. Podczas aktywnej przerwy istniała okazja do poznania praktycznych ćwiczeń, które prezentowały uczennice z klas 6 pod opieką pani Bożenki Majdoń.
Czwartek poświęciliśmy tematowi zdrowej diety. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie propagowali zdrowe produkty, witaminy i mikroelementy, które umieszczone na schematach mózgu, stworzyły dopełnienie szkolnej gazetki.
Podczas piątkowych godzin wychowawczych uczniowie mieli szansą sprawdzić, wykonując przygotowany test, która półkula mózgowa jest u nich dominująca i jaki wpływ ma to na ich życie codzienne. W tym dniu mieliśmy także akcję „Dzień bez plecaka i wiosennego outfitu”, która stała się pretekstem do kreatywnej pracy naszego mózgu, aby jak najciekawiej i najoryginalniej zaprezentować się w wiosennej odsłonie. było to także wydarzenie kończące tydzień poświęcony mózgowi.
W ciągu tych pięciu dni temat mózgu był akcentowany także podczas zajęć dodatkowych, na kółkach zainteresowań i poszczególnych przedmiotach. Ciekawą formę działań przygotowała dla klas młodszych pani Małgorzata Capiak – nasz szkolny logopeda, zwróciła uwagę uczniów na połączenie pracy mózgu i mowy oraz przygotowała ciekawe ćwiczenia stymulujące ośrodki mowy w mózgu.
Nie zapomnieliśmy także o Rodzicach. Otrzymali oni od nas ciekawe materiały związane z mózgiem, które opracowały nasze panie pedagożki.
Liczymy, że tegoroczne propozycje były ciekawe i przede wszystkim poszerzające wiedzę o tym najważniejszym organie ludzkiego ciała. Cieszymy się z zaangażowania uczniów, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się pomysłami i działaniami do realizacji tej ważnej akcji.
Anna Zasada-Główka
