piątek 29 kwietnia –dzień piąty – biegane dyktando
Dzisiaj biblioteka zorganizowała zabawę z czytaniem na sportowo pt: „Bezlitosne biegane dyktando”. Rozegrana została ona w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 3-5, w której wzięło udział 40 uczniów i kl. 6-8 do której przystąpiło 22 uczestników. Uczniowie młodsi pisali dyktando pająka, a starsi dyktando łosia. Przebieg zabawy przedstawiał się następująco: w odległości kilku metrów od uczniów znajdowała się kartka z tekstem dyktanda, na sygnał jeden z nich biegł do kartki, czytał tekst i starał się zapamiętać jak najwięcej wyrazów, po czym wracał na start i starał się przekazać to, co zapamiętał koledze z drużyny. Ten zaś miał za zadanie przepisać to na kartkę łącznie ze znakami interpunkcyjnymi. Wygrała drużyna, która przepisała bezbłędnie najdłuższy tekst dyktanda.
czwartek 28 kwietnia – dzień czwarty – Ars poetica
W dniu dzisiejszym uczniowie klas najstarszych czyli siódmych i ósmych prezentowali na swoich lekcjach języka polskiego swoje konkursowe prace poetyckie. Konkurs czytelniczo – medialny pt „Ars poetica” miał na celu połączenie czytania i mediów. Zadaniem uczestników konkursu było wyszukanie dowolnego wiersza Cypriana Kamila Norwida lub Krzysztofa Kamila Baczyńskiego a następnie nagranie filmiku prezentującego ucznia czytającego wybrany wiersz. Oczywiście oprócz interpretacji głosowej i przekazu artystycznego jury oceniać będzie wykorzystanie efektów specjalnych. Po obradach jury zwycięskie filmiki ukażą się na stronie szkoły. Nie mogę nie wspomnieć również o zorganizowanej w bibliotece strefie relaksu z wiszącym ratanowym koszem i kolorowymi pufami, które od poniedziałku jest dosłownie oblegane przez „moli książkowych” w każdej wolnej chwili.
środa 27 kwietnia – dzień trzeci – Bitwa na teksty
Dzisiaj uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zmagali się w konkursie trudnego czytania pt. „Bitwa na teksty”. Książką konkursową była baśń pisana wierszem autorstwa Marii Konopnickiej „Na jagody”. W bitwie wzięło udział 14 uczniów, których zadaniem było bezbłędne czytanie wersów książki. Każdy trzeci błąd eliminował uczestnika z konkursu. W ścisłym finale znalazła się trójka uczniów, których miejsca przedstawiają się następująco: Michał Ryłko kl. 6a – I miejsce, Liliana Szczypka kl. 4b – II miejsce, Zofia Filipek kl.5a – III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pochwały i pozytywne oceny z języka polskiego.
wtorek 26 kwietnia – dzień drugi – I Ty możesz zostać panią bibliotekarką.
Dzisiaj w bibliotece zorganizowano akcję pt. „I Ty możesz zostać panią bibliotekarką’. Każdy uczeń, który odwiedził bibliotekę , mógł sobie zasiąść do biurka bibliotekarza i samodzielnie oddać lub wypożyczyć książkę za pomocą programu Mol net +. Chętnych nie brakowało i to nas bardzo cieszy.
poniedziałek 25 kwietnia – dzień pierwszy – konkurs szybkiego czytania dla klas 1-3
Dzisiaj w bibliotece zorganizowano konkurs szybkiego czytania dla klas 1-3. Zadaniem uczestników było bezbłędne przeczytanie wiersza z tomiku autorstwa Anny Paszkiewicz „Językowe wygibasy” w czasie jednej minuty. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 48 uczniów. Do półfinału zakwalifikowało się 18 uczniów. W ścisłym finale znalazło się 11 uczniów. Jury w składzie p. Mirella Jura i dwie uczennice z kółka bibliotecznego : Kinga Chrzanowska i Zuzanna Sienkiewicz skrupulatnie odmierzało czas i liczyło błędy. Oto zwycięzcy: I miejsce – Emmanuel Harężlak kl.3a, II miejsce – Patryk Wykręt kl.3b, III miejsce – Jerzy Klusek kl.3b, wyróżnienia: Zuzanna Bułka kl.2a, Marta droździk kl.2a, Olaf Maciejczyk kl.2a, Milena Jurczak kl.3a, Oliwia Kolanko kl.3a, Michalina Szymala kl.3a, Joanna Stachura kl.3b, Igor Sienkiewicz kl.3b. Wszyscy uczestnicy otrzymali pochwały i pozytywne oceny a zwycięzcy dyplomy i wyróżnienia.