Dodano: 2 listopada 2023

           W październiku obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły z niemałym entuzjazmem zaangażowali  się w kilka przedsięwzięć promujących czytelnictwo. Dla klas 1-3 i 4-6  biblioteka zorganizowała konkurs recytatorski pod tytułem “W krainie poezji Juliana Tuwima”. W klasach młodszych wzięło w nim udział 14 uczniów a wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce  – Weronika Sadlik kl.1b i Lena Waluś kl.3b, II miejsce – Kamila Janosz kl.1b i Zuzanna Szczypka kl.2b,  III miejsce – Helena Napióra kl.3a. W klasach starszych wiersze Tuwima recytowało 16 uczniów a oto wyniki: I miejsce – Alicja Klusek kl.4b, II miejsce – Aleksander Glądys kl.6b, III miejsce – Jerzy Klusek kl.5b. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody a laureatki Weronika Sadlik i Alicja Klusek zakwalifikowały się do konkursu powiatowego o tej samej nazwie, który zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Bielsku Białej.
Następną atrakcją było mianowanie uczniów klas pierwszych  na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. ”Stan chorobowy”, w którym starsi koledzy z kółka bibliotecznego w iście aktorski wcielili się w bajkowe postaci i zaprezentowali istotną rolę czytania w życiu dziecka. Doktora Pai – Chi – Wo zagrał Oliwier Pękala z kl.7a, Czerwonego Kapturka – Lena Kos z kl.5a, wilka – Igor Pszczółka z kl.5a, Pinokia – Adrian Wawrzyczek z kl.5a, Kopciuszka – Aleksandra Stanclik z kl.5a, Śnieżkę – Amelia Łaz z kl.7a, Królową Śniegu – Oliwia Kolanko z kl.5a i krasnoludków – Karina Stokłosa i Kacper Olek z kl.5a. Następnie pierwszaki pomyślnie  przeszły „książkowe” próby i otrzymały dyplom czytelnika. Niespodzianką imprezy było wspólne zdjęcie z wybranym bohaterem bajkowym.
„Zaszyfrowane słowo” to kolejne wyzwanie dla uczniów, które polegało na rozkodowaniu słowa BIBLIOTEKOZNAWSTWO za pomocą szyfru GA-DE-RY-PO-LU-KI. Wyzwanie podjęło 35 uczniów i 10 z nich udało się tego dokonać.
Dla miłośników sztuki biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny dla klas 1-3 pt. „Pieski, psiaczki i szczeniaczki” oraz konkurs multimedialny dla klas 4-8 pod tym samym tytułem. Na pierwszy z nich wpłynęło 24 prac i jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów: I miejsce – Kamila Janosz kl.1b, II miejsce – Oksana Handzlik kl.1b, III miejsce – Antoni Pustelnik kl.2a, wyróżnienie – Liliana Olearczyk kl.2b. W klasach starszych prace dostarczyło 4 uczniów i wszystkie zostały nagrodzone: I miejsce – Oskar Janosz kl.6b i Aleksandra Sadlik kl.6b, II miejsce – Szymon Kozieł – kl.4b, III miejsce – Kacper Olek kl.5a.
Działaniem towarzyszącym Święta Biblioteki była zbiórka książek dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Dzięki Wam rodzice udało się zebrać 67 książek, które przy współpracy z „Fundacją dla Rodaka” zostaną przekazane potrzebującym.

Mirella Jura