Dodano: 21 marca 2024

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Motyw przewodni 2024 roku brzmi: „Skończmy ze stereotypami”. Ustalany jest corocznie przez Down Syndrome International (DSi) – organizację charytatywną walczącą o prawa osób z zespołem Downa. To właśnie oni przyczynili się do powstania Światowego Dnia Zespołu Downa. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ nawiązuje do trzeciego dodatkowego chromosomu lub jego fragmentu w 21 parze chromosomów. Chromosom przypomina kształtem skarpetkę, która jest symbolem tego dnia i zarówno znakiem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na ten zespół. Chromosom ten modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się w tym dniu kolorowe, niedopasowane, zabawne skarpetki. 

Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody tego ważnego święta, pamiętając o tych wspaniałych osobach. W ramach akcji uczniowie na zajęciach dodatkowych zostali zapoznani z prezentacją poświęconą tej niepełnosprawności. Dzieci wykonały także kolorowe skarpetki, które zostały umieszczone na gazetce poświęconej tematyce zespołu Downa, która znajduje się obok gabinetu pedagogów. Podsumowaniem akcji było założenie w tym dniu kolorowych, niepasujących do pary skarpetek. Do akcji włączyli się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły. Gest ten był sposobem wyrażenia tolerancji, szacunku i zrozumienia wobec osób z tą niepełnosprawnością. 

Wszystkim osobom z zespołem Downa życzymy by ich życie było dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nigdy nie brakowało w nim powodów do radości. 

Całej społeczności kopernikowskiej dziękujemy za zaangażowanie i wspólne celebrowanie tego dnia. 

Pedagodzy

Fotogaleria