Dodano: 9 marca 2015
stop

stopstop

W dniach 23 – 27 marca w naszej szkole, odbył się drugi Tydzień Profilaktyki. Gościliśmy w tych dniach ciekawych specjalistów, którzy podjęli tematy – problemy, z którymi może się spotkać najmłodsze pokolenie. Ponadto podczas tego Tygodnia, aktywnie włączyli się wychowawcy i nauczyciele, którzy przekazywali swoim uczniom wiedzę na temat różnych zagrożeń.

W poniedziałek, uczniowie klas V i VI spotkały się z panią Lucyną Parcia, która poruszyła z nami bardzo poważny i trudny temat uzależnień od substancji psychoaktywnych. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o wpływie i skutkach uzależnień na nasz rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Ponadto pani Lucyna przeprowadziła z nami kilka ćwiczeń, w których m.in. przedstawiła, w jaki sposób uzależnienie jednego członka rodziny wpływa na pozostałe osoby z rodziny oraz jak zapobiegać uzależnieniom.

Natomiast uczniowie klas I-III w tym dniu wzięli udział w przedstawieniu pt. „Jaś i Małgosia”, które mówiło nam o potrzebie i ważności segregowania śmieci i odpadów.

            We wtorek wszystkie klasy spotkały się z paniami dietetyczkami z Centrum Dietetycznego. Spotkania dotyczyło zasad zdrowego żywienia. Specjaliści zaprezentowali nam co powinniśmy jeść oraz jakich produktów unikać, abyśmy byli długo zdrowi i w świetnej formie.

            W środę dzieci klas I-III podczas zajęć pt. „Bądź bezpieczny w Internecie” ze swoimi wychowawcami i nauczycielem informatyki omówili i utrwalili sobie zasady, jakich należy się trzymać podczas korzystania z Internetu, aby surfowanie było bezpieczne.

            W czwartek klasy IV-VI odwiedził pan Piotr Rychły, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci oraz jak mamy korzystać z Internetu, by nie narazić się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Wyjaśnił nam również czym jest przemoc w Internecie oraz starking, jak uchronić swój sprzęt przed hakerami i wirusami, a także że zawsze trzeba uważać na to, co komu mówimy w Internecie, ponieważ nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie.

Po południu pan Piotr spotkał się z naszymi rodzicami i powiedział im, jak mogą nas chronić przed niebezpieczeństwami w sieci, oraz jak wybierać nam gry, aby nie były dla nas szkodliwe.

            Piątek był dniem podsumowującym cały tydzień profilaktyki. W tym dniu zobaczyliśmy różne formy spędzania wolnego czasu, poprzez zaprezentowanie nam, przez naszych kolegów i koleżanki swoich talentów, które rozwijają w wolnym czasie.

Pedagog i psycholog szkolny: Renata Stachura i Natalia Wierońska-Saternus