Dodano: 18 listopada 2022

17 listopada uczniowie klas czwartych i piątych mogli zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Najpierw, na  głębokości 40 metrów przemaszerowano podziemnym miastem składającym się z labiryntów korytarzy będących pozostałościami po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku. Panujące tam surowe warunki pozwoliły wszystkim poczuć klimat dawnej, bardzo trudnej i niebezpiecznej górniczej pracy. Zobaczono wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i komory. Wielką atrakcją okazał się przepływ łodziami na trasie o długości 270 metrów. Następnie przemieszczono się do Sztolni czarnego Pstrąga, która stanowi 600-metrowy fragment Głębokiej sztolni ‘Fryderyk”. Po zejściu krętymi schodami podziemnej przystani, rozpoczęto rejs łódkami na długości 600 metrów, gdzie przy świetle lamp, można było usłyszeć kawałek historii górnictwa tarnogórskiego. Dla wielu uczniów poznanie wymienionych atrakcji okazało się także wielką próbą odwagi w pokonaniu własnych lęków przed ciemnością, głębokością i przebywaniem w zamkniętej przestrzeni. Po zapoznaniu się z obiektami, będącymi na liście światowego dziedzictwa UNESCO, udano się na ciepły, pyszny posiłek. Na koniec podjechano do niezwykle urokliwej dzielnicy Katowic  o nazwie Nikiszowiec, gdzie na chwilkę przeniesiono się w przeszłość, by móc poczuć klimat ówczesnej górniczej dzielnicy z początków ubiegłego wieku. Podziwialiśmy charakterystyczne tutaj budynki z cegły, zwane potocznie familokami.
Wyjazd stał się także dla uczniów okazją do bliższego  poznania swoich kolegów, swobodnych rozmów i ukazania swych talentów, gdyż w drodze powrotnej, w autobusie, niektórzy z wielką odwagą prezentowali swoje zdolności wokalne, śpiewając dla swych kolegów wybrane przez siebie przeboje.
Zadowoleni, obkupieni w różne pamiątki, wróciliśmy szczęśliwie do domu.
Wycieczka finansowana była z budżetu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” – kwota 5 tys. zł oraz wkładu własnego uczniów.  Wzięło w niej udział 70 uczniów i 6 opiekunów.

Fotogaleria

Opiekunowie wycieczki