Dodano: 8 listopada 2024

Listopad to miesiąc, w którym kierujemy swoje myśli w stronę naszej Ojczyzny. Świętujemy odzyskanie przez nią niepodległości po 123 latach niewoli. Święto to  w dzisiejszych trudnych, niepewnych,  naznaczonych wojnami i kryzysami  czasach,  nabiera szczególnego znaczenia i dlatego w sposób wyjątkowy postanowiliśmy je uczcić. We współpracy z parafią spotkaliśmy się w naszym pięknym kościele, by oddać hołd naszemu krajowi.

Mieliśmy okazję wysłuchać utworów w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów: Kai Błasiak „Za wolność”, Mikołaja Gąski „Dziś idę walczyć mamo”,  oraz Mai Harat „Warszawo ma’ przy akompaniamencie Oliwiera Pękali z klasy VIII. Ponadto wszystkie klasy oraz grono pedagogiczne przygotowali wybrany utwór. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli włączyć się w śpiew, gdyż słowa wszystkich piosenek wyświetlane były na rzutniku. Uczniom akompaniowała pani Katarzyna Witkowska. Były to: „Jesteśmy Polką i Polakiem” (kl.pierwsze); „O mój rozmarynie” (kl.drugie), „Serce w plecaku” (kl.trzecie), „Przybyli ułani” (kl.czwarte), „Rozszumiały się wierzby płaczące: (kl.piąte), „Płonie ognisko” (kl.szóste), „Wojenko, wojenko” (kl.siódme), „Piechota” (kl.ósme), „Jest takie miejsce” (grono), „Niepodległa” (wszyscy).

Mieliśmy też okazję posłuchać słów śp kardynała Stanisława Wyszyńskiego i naszego świętego Jana Pawła II, którzy kochali nasz kraj i w swoich słowach kierowanych do ludzi często o nim mówili. Uczniowie przybliżyli nam też wybrane utwory poetyckie, których inspiracją stała się nasza Ojczyzna. Pani Dyrektor przywitała zebranych gości cytując Jana Pawła II „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla  jego odzyskania”.

Na koniec spotkania zostały rozdane nagrody wyróżnionym uczniom w przeprowadzonym na tę okazję konkursie plastycznym „Laurka dla Ojczyzny”. W kategorii klas 1-4 I miejsce zajął Antoni Pustelnik (kl.IIIa), II miejsce – Radosław Dudzik (kl.IV b), III miejsce – Weronika Sadlik (kl.IIb), wyróżnienia – Aleksandra Stachura (kl.Ib), Emila Wątor (kl.Ib), Natalia Kurasz (kl.IIIa). W kategorii klas 5-8 I miejsce zajął Aleksander Glądys (VIIb), II miejsce – Igor Pszczółka (kl.VIa), III miejsce Joanna Stachura (VIb). Wszystkie laurki wykonane przez naszych uczestników zostały wykorzystane w utworzeniu dekoracji.

Niezwykłe spotkanie Pani Dyrektor zakończyła również słowami Jana Pawła II „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. (….) to co kosztuje właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą.Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy. Ona bowiem nadaje kształt miłości.”

Dziękujemy całemu naszemu Gronu Pedagogicznemu w zaangażowanie się w przygotowanie tego niezwykłego spotkania oraz wszystkim, którzy nas wsparli w tych działaniach. Dziękujemy także wszystkim, którzy przybyli na ten Poranek, by oddać hołd naszej Ojczyźnie. Oby zawsze była wolna.

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”. (ks kard Stefan Wyszyński)

Opiekunowie SU

Fotogaleria