Dodano: 4 kwietnia 2023

Uczniowie klas piątych i szóstej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panie pedagog z Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach – Łęgu. Prowadzące podzieliły warsztaty na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Na początku zapoznały uczniów z przykładami rozwiązań, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Omówiły i zwróciły uwagę między innymi na: specjalnie oznaczone miejsca parkingowe, dźwiękowe sygnalizatory świetlne, wypukłe płyty chodnikowe przy przejściach dla pieszych, ikonkę z wózkiem inwalidzkim na stronach internetowych, tłumacza języka migowego podczas oglądania w telewizji bajki, filmu, programu informacyjnego lub rozrywkowego, podjazdy i windy, psa przewodnika dla osób z dysfunkcjami wzroku, białą laskę, urzędowe strony serwisowe dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie te udogodnienia są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają osobom z niepełnosprawnościami na funkcjonowanie w społeczeństwie.
W części praktycznej uczniowie mogli „wczuć się” w sytuację osób z niepełnosprawnością, a tym samym doświadczyć barier, które napotykają w codziennym życiu – w rękawiczkach zaburzających dotyk – nawlekali  koraliki, w słuchawkach z szumem – odsłuchiwali fragment tekstu, w  okularach z zaklejonymi  szybkami – oglądali ilustracje. Uczniowie za pomocą języka migowego nauczyli się mówić – „dzień dobry”, pisali wyrazy palcami stóp, poznali pismo Braile i wyklejali plasteliną swoje imiona.
Dziękujemy pani Basi i pani Iwonie za przekazane informacje. Za uświadomienie, z jakimi  trudnościami zmagają się osoby niepełnosprawne. Mamy nadzieję, że uczniowie dzięki doświadczeniom, jakich doznali podczas tych wyjątkowych zajęć, będą jeszcze bardziej wrażliwi i empatyczni wobec osób niepełnosprawnych .

Małgorzata Capiak

Fotogaleria_KLIK