Dodano: 17 stycznia 2022

W bieżącym roku szkolnym nasza Szkoła otrzymała dotację w ramach wieloletniego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, którego celem jest rozwój czytelnictwa.

Udało się pozyskać kwotę 15000 zł, które zostały przeznaczone zarówno na zakup książek (426 pozycji, w tym literatura piękna i lektury szkolne oraz, co ważne audiobooki z myślą o osobach ze szczególnymi trudnościami i potrzebami), działania promujące czytelnictwo. Wzbogacone także zostało wyposażenie biblioteki (komputer, regały na książki do czytelni, pufy do siedzenia dla uczniów). Zakupione sprzęty mają służyć zarówno uczniom oraz nauczycielowi, optymalizując korzystanie z „biblioteki w chmurze” oraz bogatych zasobów Internetowych. Planując zakup książek, Biblioteka Szkolna przeprowadziła sondaż wśród Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

W ramach programu zaplanowane zostały różnorodne akcje rozwijające zainteresowania czytelnicze na terenie szkoły i środowiska lokalnego. Od września udało się przeprowadzić liczne działania w tym udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, w tym dniu uczniowie klasy III a prezentowali swoim kolegom z klas I-III  wiersze pt.: „Gdzie Portugalczyk wygrzewa stopy. Wiersze w głąb Europy” autorstwa….. W klasach starszych uczniowie czytali „Bajki robotów” Stanisława Lema, następnie przygotowywali okładki do tych bajek, tworzyli postaci elektrycerzy z surowców wtórnych oraz rozwiązywali quizzy związane z przeczytanymi tekstami. W listopadzie miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki, było ono poprzedzone „Wtorkowymi czytadełkami”, na których uczniowie odwiedzali bibliotekę, poznawali ją, uczyli się korzystać z jej księgozbioru, nabywali nawyków systematycznego korzystania z biblioteki. Uroczystość pasowania uświetniła swoim występem klasa III a, która zaśpiewała piosenkę M. Szcześniaka „Mała książka, wielki człowiek”. W grudniu odbył się w szkole mikołajkowy kiermasz taniej książki, który miał swoją kontynuację  podczas Gminnego Jarmarku Bożonarodzeniowego pod hasłem „Biegiem do Świąt” na stadionie sportowym LKS „Zapora” Porąbka. Obecnie szkolna biblioteka jest w trakcie „Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników”, którego celem jest oprócz promowania samego czytelnictwa, zwrócenie uwagi na to, że czytanie może być sposobem na wspólne spędzanie czasu przez dzieci i ich rodziców. Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe, do których zgłosiło się 46 uczniów z naszej szkoły. Etap szkolny będzie miał swój finał w lutym.

Do końca roku zaplanowany jest jeszcze szereg atrakcyjnych działań czytelniczych, w tym spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem, autorem poczytnych książek dla dzieci o sympatycznym kocie imieniem Cukierek, udział w projekcie „Lekturki spod chmurki”, „Festiwal Książki”, językowe wygibasy, książkowe potyczki sportowe, czytanie utworów Norwida i Baczyńskiego, ja na okładce ulubionej książki, drzewo twórców, „Jak nie czytam, jak czytam”.

Mirella Jura