Dodano: 2 stycznia 2024

W czasie realizacji modułu 1 BĄDŹ DOBRY DLA LUDZI uczniowie klasy 2b SP nr 1 w Porąbce do czytania i opracowania wybrali lekturę Julity Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie”.
W  książce pojawiła się niesamowita bohaterka – Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wykształcona, laureatka nagrody Nobla i wielki dobry człowiek. Projektując okładkę lekturnika, wykonaliśmy portrety Mani opatrzone najważniejszymi cechami jej charakteru. W czasie poznawania lektury powstawały kolejne karty lekturnika.
W  grupach wykonaliśmy makietę, która przedstawiała dowolną scenę z czytanej lektury.
Przygotowaliśmy sesję fotograficzną. Przebraliśmy  się za bohaterów lektury, staraliśmy się zachowywać tak, jak oni. Przygotowaliśmy plan zdjęciowy i rekwizyty. Była pracownia chemiczna i doświadczenia samodzielnie wykonywane, była podróż pociągiem, bicyklem i statkiem.
Stworzyliśmy  „Lekturę na lince”. Na kartkach wykonaliśmy rysunki poszczególnych wydarzeń, o których czytaliśmy. Za pomocą spinaczy do bielizny, zawiesiliśmy je na linkach. Dodaliśmy elementy związane z dobroczynnością – wynalazki, pomoc w czasie działań wojennych, utworzenie instytutu.
Przygotowaliśmy plakat zachęcający innych do przeczytania tej wspaniałej lektury.
Naśladując Manię wzięliśmy udział w szkolnych akcjach charytatywnych:
– Kup babeczkę – zbiórka funduszy na leczenie kongijskiej  pielęgniarki,  
– Podaruj kartkę – wykonanie kartek bożonarodzeniowych do osób chorych lub samotnych w ramach  akcji Fundacji Nadzieja oraz akcji Szkolnego Wolonatraiatu.
– Święty Mikołaj na Kresach – świąteczna zbiórka produktów do paczek,  które zostały przekazane Polakom mieszkającym na Kresach Wschodnich w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie
– Jesienna zbiórka orzechów, kasztanów i żołędzi dla leśnej zwierzyny.
Prowadziliśmy też w klasie akcję „Drabina uprzejmości” oraz stworzyliśmy łańcuch życzliwości.