Dodano: 30 grudnia 2018

W listopadzie uczniowie klasy II i III odwiedzili Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.  Wzięli udział w lekcjach i warsztatach przygotowanych specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zajęcia prowadzone były przez dr Andrzeja Małysę  i stanowiły atrakcyjną formę przyswajania wiedzy na temat wydarzeń z 1918 roku.
W pierwszej części zajęć uczniowie poznali pojęcia, takie jak: ojczyzna, naród, państwo, święta państwowe. Uzyskali wiedzę na temat polskich symboli narodowych (barwa, godło, hymn państwowy). Dowiedzieli się również, kim był i z czego zasłynął Józef Piłsudski. Druga część zajęć była poświęcona wykonywaniu z papieru kotylionów w barwach narodowych. Po wizycie w muzeum uczniowie na kęckim rynku obejrzeli tablicę pamiątkowa poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał w Kętach w roku 1915.

Druga część wycieczki obejmowała zajęcia w remizie OSP Kęty. Tam uczniowie mieli okazję poznać tajniki strażackiej służby: mundury, pojazdy, sprzęt specjalistyczny (termowizja, łączność). Wzięli też udział w ćwiczeniach psów GPR.

Bardzo dziękujemy pani Aleksandrze Droździk i strażakom OSP Kęty za ciekawe opowieści oraz zaprezentowanie sprzętu i wozów strażackich. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak prawdziwi strażacy. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy  najnowszy sprzęt, podnosiliśmy, przymierzaliśmy i testowaliśmy ubrania, kaski i sprzęt służący do gaszenia pożarów oraz ratowania i poszukiwania ludzi.  Ważne również było dla nas przypomnienie zasad bezpieczeństwa i sytuacji, kiedy należy zawiadomić strażaków, których praca to nie tylko pożary, ale też wypadki samochodowe, ratowanie zwierząt i mienia. Z zapartym tchem oglądaliśmy prezentację psich umiejętności w zakresie poszukiwania ludzi, z podziwem głaskaliśmy tych wspaniałych bohaterów.