Dodano: 12 czerwca 2018

         W dniach 21- 30 maja uczniowie z klas III – VI przebywali na Zielonej Szkole w Łebie. Ponownie odwiedziliśmy tę piękną nadmorską miejscowość, położoną na obrzeżu Słowińskiego Parku Narodowego, która może się poszczycić się szerokimi piaszczystymi plażami, jeziorami w sąsiedztwie lasów oraz unikalnymi wydmami ruchomymi. Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku Wczasowym ,,ANIA”, który oprócz nowo wyremontowanych pokoi, oferował nam dobrze zaopatrzoną bazę sportową- boiska i plac zabaw.

         Program Zielonej Szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Podczas wycieczki do Gdyni mieliśmy okazję m.in. zwiedzić zabytkowy już statek ,,Dar Pomorza”, a w Sopocie obowiązkowo pospacerować najdłuższym drewnianym molo w Europie. Niezapomniane chwile przeżyliśmy w Sea Parku  w Sarbsku. Podczas tej wycieczki mieliśmy możliwość podziwiania flory i fauny mórz i oceanów, a także zapoznania się z kulturą i historią regionu pomorskiego. Następnie oglądaliśmy długo wyczekiwane przez wszystkich karmienie i popisy akrobatyczne fok i uchatek. W alejkach parku podziwialiśmy eksponaty różnych zwierząt żyjących w oceanach: wielorybów, delfinów, morświnów i rekinów. Mogliśmy wejść do statku odwróconego do góry dnem. Były też miniatury latarni morskich   z polskiego wybrzeża. Kolejną wycieczką była wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego, podczas której płynęliśmy statkiem po jeziorze Łebsko, weszliśmy na ruchome wydmy i zwiedziliśmy Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce. Na tajnym poligonie rakietowym w okolicach Łeby przeprowadzane były udane eksperymenty z rakietami meteorologicznymi oraz skonstruowano mobilną wyrzutnię, mogącą posłużyć do wyniesienia pierwszego polskiego satelity.

         Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych zajęciach sportowych i artystycznych, przygotowanych i prowadzonych przez trenerów z krakowskiej Akademii Rozwoju Twórczego ARTRiP. Nie zabrakło takich atrakcji jak: zajęcia z ekokuchni, malowanie witraży, gra terenowa z elementami survivalu, robienie weneckich masek, warsztaty teatralne z elementami nauki języka angielskiego oraz nauka tańca zumby. Wieczorami na uczestników Zielonej Szkoły czekały też liczne niespodzianki: Wieczór Kłamców, Karaoke czy dyskoteki. Warto nadmienić, że podczas tegorocznej Zielonej Szkoły znalazło się wielu chętnych, którzy chcieli przywitać dzień razem ze wschodem słońca i mimo wczesnej pory, ochoczo wstali i udali się nad morze, by podziwiać to niesamowite zjawisko.

         Czas na Zielonej Szkole płynął bardzo szybko, a pogoda sprzyjała. Pozostaną jednak niezapomniane wspomnienia i nadzieja, że może za rok znowu będziemy oddychać świeżym, morskim powietrzem, słuchać szumu morskich fal i poczujemy złocisty piach pod stopami. TO BYŁA ŁEBSKA SZKOŁA!