Dodano: 4 grudnia 2023

W listopadzie 2023r. klasy 7 i 8 wzięły udział w projekcie „Prawa człowieka na świecie”. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 8 przygotowali prezentacje na temat praw człowieka, ich historii oraz omówili przykłady ich łamania. Swoje prezentacje przedstawili we wszystkich klasach od 4-8. Przygotowaliśmy również gazetkę na temat praw człowieka, by przybliżyć naszym kolegom i koleżankom te zagadnienia.

W ramach projektu Szkolny Wolontariat i klasa 7 przygotowali Kiermasz Mufffins, z którego dochód został przeznaczony na pomoc w leczeniu kongijskiej pielęgniarki (jej państwo niestety nie finansuje leczenia).

Zwieńczeniem projektu był dzień 1 grudnia. W tym dniu nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowym Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International. Maraton odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Ludzie na całym świecie wspólnie przeciwstawiają się naruszeniom praw człowieka, wysyłają apele do władz państwa nieprzestrzegających praw człowieka oraz listy solidarnościowe do osób, których prawa są łamane. W naszej szkole w maratonie wzięli udział uczniowie klas 7 i 8, którzy pisali listy w języku polskim i angielskim. Zostały one wysłane do ambasad 5 krajów, w których prawa człowieka są łamane.

W piątek odwiedziła nas również pani Agnieszka Nowak, misjonarka, która opowiedziała o sytuacji kongijskich dzieci oraz o swojej pracy w Demokratycznej Republice Konga.

Organizatorami całego projektu był Szkolny Wolontariat i jego opiekunowie oraz nauczyciel WOS, a w akcję maratonu pisania listów włączyli się także nauczyciele języka angielskiego.

Renata Bubała