Dodano: 26 maja 2019

Podobnie jak w ubiegłym roku szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Porąbce przystąpiła do projektu „ Eksperci Programowania” realizowanego przez Wyższą Szkołę Humanitas. Pierwszaki poprzez zabawę uczą się podstaw programowania z użyciem programu Scratch Jr . Zajęcia z użyciem maty edukacyjnej i klocków LEGO WeDo 2 pozwalają w formie zabawy rozwijać w uczniach kompetencje informatyczne, myślenie komutacyjne, zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów i myślenia algorytmicznego.

Dlaczego warto uczyć programowania?

  1. Nauka programowania daje dzieciom narzędzia pozwalające odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii. Buduje umiejętność komunikowania się z komputerami i urządzeniami elektronicznymi, wytycza nowe ścieżki rozwoju, uczy rozwiązywania problemów komputerowych i pozwala na kreatywne wykorzystywanie możliwości.
  2. Przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i to właśnie wówczas przynosi najlepsze efekty.
  3. Jak powiedział Bill Gates: „Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką”. A my się z tym w pełni zgadzamy! Dzieci w wieku szkolnym i tak wykazują duże zainteresowanie komputerami. Dobrze więc wykorzystać ten czas, by nauczyć je mądrze z nich korzystać.
  4. Dzieci trzeba oswajać z technologią. Mądre obcowanie od dziecka z nowoczesnymi technologiami pozwoli w przyszłości wpływać na ich rozwój i wykonywać nowe, jeszcze nieznane nam dziś zawody.
  5. Aż 4 na 10 pracodawców w Polsce ma kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych programistów, podczas gdy ogromna liczba humanistów nie może znaleźć pracy.