Dodano: 22 lutego 2023

W dniu 21 lutego 2023 r. obchodziliśmy coroczny Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole skoncentrowaliśmy swoje działania na życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej, której ten rok został zadedykowany w związku z 100 rocznicą urodzin wybitnej poetki.

Na szkolnym korytarzu pojawiły się gazetki propagujące jej twórczość oraz fakty i ciekawostki z życia noblistki. Można było także oglądnąć wystawkę prac uczniów z klas czwartych, którzy tworzyli projekt „Szuflada Szymborskiej”. W stworzonych przez siebie szufladach umieścili różnorodne przedmioty, które kojarzą się z życiem, zainteresowaniami i talentem Wisławy Szymborskiej. Wiedzę do projektu zdobyli, oglądając wirtualną wystawę, po której w ciekawy sposób oprowadził wieloletni sekretarz poetki – Michał Rusinek.

W czasie lekcji języka polskiego uczniowie z klas 4-8 zmierzyli się z quizem wiedzy na temat Wisławy Szymborskiej, który przygotowali dla nich ich poloniści. Znalazł się także czas na zadanie twórcze, było nim tworzenie „lepieji”, na wzór poetki, która stworzyła ten rodzaj zabawnych rymowanek. Chętni uczniowie mogli wpisać swoje propozycje w specjalnych miejscach na ścianach korytarza.

W tym dniu zakończyliśmy także akcję podjętą w klasach 4,6 i 7, w ramach której uczniowie projektowali zakładki do książek, łączące się z osobą lub twórczością Wisławy Szymborskiej. Zostaną one wysłane do trzech szkół, przydzielonych nam przez organizatorów ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”, do którego z dumą przystąpiliśmy w tym roku. Mamy nadzieję, że zakładki przygotowane przez naszych uczniów spodobają się w tych miejscach.

Anna Zasada-Główka

Klik
KLIK

Grażyna Janosz