Dodano: 21 czerwca 2022

W minionym roku szkolnym 2021/2022 klasa 3a brała udział w „Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Czytam z Klasą lekturki spod chmurki”. Celem projektu było rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej; rozwijanie aktywności czytelniczej; doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania; zachęcanie rodziców do czytania dzieciom; zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody; wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie; integracja zespołu klasowego.

Uczniowie podczas trwania projektu przeczytali wiele ciekawych książek, m. in. „O psie, który jeździł koleją”. Podczas wspólnego omawiania przygód psa Lampo wspólnie stworzyliśmy „Lektury w pudełku”, w którym umieściliśmy elementy kojarzące się z książką. Poruszyliśmy naszą wyobraźnię i w grupach stworzyliśmy weselsze zakończenie historii. Przygotowaliśmy także bal postaci z bajek na którym nie zabrakło za równo psów jak i pracowników kolei. Podczas lekcji odwiedziliśmy wirtualne „Miasto zawodów”, a także wysłuchaliśmy wywiadu z zawiadowcą stacji znajdującej się w centralnej Polsce.

Kolejną bardzo ciekawą książką, z którą mieliśmy okazję pracować jest książka pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Dzieciom bardzo spodobała się możliwość pisania swojego własnego zakończenia poprzedniej książki, dlatego teraz poszliśmy o krok dalej i pracując w grupach dzieci stworzyły swój własny rozdział z dalszymi ciekawymi przygodami i ilustracjami. Każdy uczeń przygotował również swoje własne, wspomniane wcześniej „Lekturowe pudełko”. Ponownie podczas pracy w grupach, tym razem jednak w wersji papierowej samodzielnie stworzyli „Miasto zawodów”.

Innymi książkami, które udało nam się przeczytać na poczet tego projektu są: „Plastusiowy pamiętnik”, „Sposób na Elfa”, „Jak Wojtek został strażakiem”, „Detektyw Pozytywka”. Wykonaliśmy wspólnie wiele ciekawych zadań i spotkaliśmy się z różnymi przedstawicielami zawodów. Jednak najbardziej spodobał się dzieciom pomysł z dosłownym czytaniem lekturek pod chmurką.

Anita Rodak