W naszej szkole w dniach 15 -22.11.2024r. zorganizowany zostałTydzień Profilaktyki, który na stałe gości w planie pracy szkoły i realizowany jest każdego roku w listopadzie. Hasłem tegorocznego tygodniabyło „Bądź empatyczny, bądź Żyrafą”, a głównym celem rozwijanie w nas empatii i wrażliwości na potrzeby innych, kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz kształtowanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.
Tydzień Profilaktyki rozpoczęliśmy udziałem klas siódmych w warsztatach prozdrowotnych i ekologicznych przygotowanych przez zaproszonych gości – specjalistów: państwa Monikę i Marcina Kogut, którzy prowadzą Fundację Rozwoju Edukacji i Ekologii „FREE”. Uczniowie zostali także wprowadzeni w tematykę dotyczącą wolontariatu. Wolontariuszki naszej szkoły przygotowały aktywne przerwy dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły, które odbywały się na sali gimnastycznej. W kolejnych dniach dzieci z klas młodszych wraz z nauczycielami czytali bajki o empatii i uczyli się rozpoznawać emocje u innych oraz jak wczuć się w stany emocjonalne drugiej osoby. Natomiast uczniowie klas starszych mieli okazję porozmawiać na ten temat z nauczycielami i szkolnymi specjalistami. W trakcie trwania Tygodnia Profilaktyki zostały stworzone portrety ,,Empatycznych uczennic i uczniów Kopernika”. Nasi wolontariusze przeprowadzili także w szkole sondęna tematy: ,,Jak można okazać empatię?”, ,,Czym jest według Ciebie empatia?”, ,,Jak zachowuje się osoba empatyczna?”. Najczęściej wymienianymi określeniami empatii były: umiejętność wczucia się w stan drugiej osoby, zrozumienie innych, czymś trudnym do zrealizowania w życiu, pomaganie innym w trudnych sytuacjach. Według ankietowanych, osoba empatyczna powinna być: miła, koleżeńska, wrażliwa, tolerancyjna, serdeczna, troskliwa, pomocna, potrafiąca wysłuchać, nieoceniająca, wychodząca do ludzi z sercem, próbująca zrozumieć innych, szanująca uczucia innych, otwarta na prośby innych. Natomiast empatię można okazać poprzez: pomoc innym, uśmiech, danie dobrej rady, bycie z kimś, robienie miłych rzeczy, zrozumienie innych, dobre słowo.
Podczas zajęć z wychowawcami, na kolorowych paskach, uczniowie zapisali życzliwe działanie wobec drugiego człowieka. Z pasków został stworzony „łańcuch życzliwości”, który został zawieszony na szkolnym korytarzu jako symbol wspólnego wysiłku na rzecz życzliwości. W trakcie trwania TP każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik szkoły otrzymał od Wolontariuszy„karteczki super mocy”, na których znajdowały się miłe życzenia, pozytywne myśli, cytaty lub pełne empatii zadania do wykonania oraz słodki poczęstunek. Został przeprowadzony konkurs plastyczno – fotograficzny pt.: „Złap życzliwość”, wszystkie prace zaprezentowano podczas ostatniego dnia TP.
Tydzień Profilaktyki zakończyliśmy kiermaszem muffinek, z którego dochód w kwocie 1528 zł został przekazany narzecz ludzi ciężko chorych, którzy objęci są opieką w bielskim Hospicjum im. Jana Pawła II. Kiermasz został zorganizowany w ramach programu „Pola Nadziei”. Rozprowadzane były także mydełkana rehabilitację Adasia.
Ważnym elementem Tygodnia Profilaktyki była gazetka dotyczącasuper mocy empatii oraz wyjaśniająca dlaczego żyrafa jest symbolem empatii.Jest ona metaforą języka empatii. Żyrafa spogląda na świat z szerszej perspektywy. Z pewnością pomaga jej w tym długa szyja. Jednak to, co czyni żyrafę wyjątkowym ssakiem jest jej serce. Waży ono kilka kilogramów i jest najcięższe z wszystkich ssaków lądowych. Naukowcy uważają, że „język żyrafy” charakteryzuje szczerość, umiejętność słuchania, współodczuwania oraz znajdowania tych punktów odniesienia wobec problemów, które wywołują w człowieku różne emocje.
Obok gabinetu pedagogów, na gazetce, przynaszej Empatycznej Żyrafie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły mieli możliwość napisania miłych słów, pozdrowień, podziękowań dla innych.
Pomimo zakończenia obchodów Tygodnia Profilaktyki, zachęcamy wszystkich, aby każdego dniapracować nad swoimi emocjami, by potem móc właściwie rozpoznać, zrozumieć i oceniać emocje innych. Może warto wybrać się jeszcze tej jesieni z rodziną i przyjaciółmi do zoo i przyjrzeć się żyrafie z bliska? Póki co z pewnością wystarczą uśmiech i dobre słowo, pomoc w nauce, podanie ręki i zwyczajna troska o samopoczucie rodzica, kolegi, sąsiada, nauczyciela… Spróbujmy…Nie bądźmy obojętni… Naprawdę warto.
Dziękujemy serdecznie Rodzicom, Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom szkoły, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowanych akcjach oraz pomogli zorganizować ten tydzień. Bez Waszej pomocy to by się nie udało.
Zespół Wychowawczy