Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego Zdrowie i emocje – skrzynka znarzędziami,opracowanego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej wKatowicach. Projekt powstał w związku z rosnącą potrzebą oddziaływańprofilaktycznych wśród uczniów klas VIszkół podstawowych i obniżeniem wiekuinicjacji, eksperymentowania ze środkamipsychoaktywnymi i z alkoholem.Celem przedsięwzięcia była profilaktyka uzależnień, kształtowanie prozdrowotnychpostaw i zachowań oraz rozwijanie umiejętności regulacji emocjonalnej.W projekcie wzięły udział klasy 6.Tematyka lekcji obejmowała ćwiczenia uważności, relaksacyjne, oddechowe, które służą regulacji emocjonalnej, pułapki myślenia czyli wpływ myśli na nasze emocje, znaczenie pozytywnych afirmacji. Projekt przedstawiał tematy związane z mechanizmem powstawania uzależnień z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych oraz rozwijania asertywnej postawy w odmawianiu użycia środków psychoaktywnych, szczególnie w sytuacji presji rówieśników. Ważny element stanowiła recepta na zdrowie, która miała za zadanie kształtowanie pozytywnych i prozdrowotnych nawyków i zachowań. Jednym z etapów projektu był konkurs ,,Klasowy Challenge”, który polegał na nagraniu krótkiego filmiku pokazującego innym jakie jest najlepsze zachowanie lub nawyk, który można zastosować w życiu codziennym(np. jak dbasz o aktywność fizyczną, zbilansowana dietę, w jaki sposób spędzasz czas z bliskimi i przyjaciółmi, jakie masz hobby/jak się relaksujesz, co robisz wieczorem czyli „bądź offline przed spaniem).
W konkursie wzięła udział dwójka naszych uczniów: Joanna Stachura z klasy 6b i Olaf Kołdej z klasy 6a.Niestety tym razem nie udało się zdobyć miejsc premiowanych nagrodą. Udział w konkursie był okazją, aby pokazać alternatywne formy spędzania czasu zamiast korzystania z Internetu.
Dziękujemy Asi i Olafowi za zaangażowanie i kreatywność. Każdy z Was pokazał, że Internet to nie jedyna droga i że czas poświęcony na rozwijanie zainteresowań jest bezcennym doświadczeniem. Gratulujemy!
Koordynatorzy projektu: Renata Stachura, Anna Kajor
Film Olafa Kołdeja