Dodano: 4 listopada 2024

Za nami miesiąc październik, w którym staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na znaczenie dobra w naszym życiu. W każdej klasie została wywieszona lista przykładowych działań, by zainspirować i uświadomić uczniom, że nie trzeba wielkich czynów, aby dobro gościło w naszym życiu każdego dnia. Na koniec miesiąca uczniowie klas szóstych przeprowadzili wśród nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły sondę na temat dobra. Pojawiły się w niej następujące pytania: 
-Co to jest dobro? 
-Jak można okazywać dobro? 
-Jaki dobry uczynek zrobiłeś w dobrym czasie? 
-Czy ktoś zrobił coś dla Ciebie dobrego w ostatnim czasie? 
-Jaką dobrą myślą możesz podzielić się z innymi? 

Podsumowując, dobro rozumiane jest jako dzielenie się i pomaganie innym. Jeden z badanych określił je jako „miłość w praktyce”, która według respondentów może być wyrażona uśmiechem, życzliwością, szacunkiem, okazywaniem pomocy, sprawianiem niespodzianek, przytulaniem. Dobro wiąże się ze spełnianiem dobrych uczynków takich jak między innymi: pomaganie kolegom w zrozumieniu trudnego materiału czy nadrobieniu zaległości z określonego przedmiotu, pomoc w odrobieniu zadania domowego czy wykonaniu pracy plastycznej,  sprzątanie domu, odwiedzenie chorego, załatwienie potrzebującemu pomocy w formie terapii, wsparcie w problemach zdrowotnych np. zatamowanie krwotoku z nosa, podzielenie się z innymi ważnymi dla nas informacjami, podzielenie się jedzeniem, podwiezienie, pożyczenie czegoś, przygotowanie posiłku lub napoju, podarowanie czegoś, przygotowanie niespodzianki. Wśród dobrych myśli jakimi można podzielić się z innymi, : nasi badani wymienili: 
„Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”, „Problem to nie problem. Dobrego dnia’, „Dzisiaj jest dzisiaj, a jutro nowe możliwości”., „Be happy”, „Nie poddawaj się”., „Myśl pozytywnie”., Cieszmy się życiem”., „Warto być dobrym”., „Bądź szczery w stosunku do innych”., „Bądź dobrym przykładem dla innych”., „Nie załamuj się”., „Myśl pozytywnie”, „Warto dzielić się dobrem”. 
Pragniemy podkreślić, że w naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu, którego głównym celem jest czynienie dobra i tak: 
-na początku października, została przeprowadzona zbiórka pieniężna w ramach akcji „Adoptuj szkołę”.  Od dwóch lat nasza szkoła wspiera szkołę w  Abong – Mbang (Kamerun) prowadzoną przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. Zebraliśmy 1200 zł. 
-21 października w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Edukacji i Ekologii – Free z Bielska- Białej – szkolni wolontariusze posprzątali teren wokół szkoły i altanki w centrum Porąbki; 
-28 października członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wybrali się na cmentarz w Porąbce, aby posprzątać grób ś.p. Antoniny Andrusiewicz, naczyciela  siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej w Porąbce. 
Pragniemy dodać, że w zawiązku z obchodzeniem 14 października Święta Komisji Edukacji Narodowej, uczniowie naszej szkoły przygotowali dla emerytowanych nauczycieli kartki z życzeniami, które dostarczyli osobiście lub zostały one wysłane pocztą. 
Jest wiele dobra wokół nas. Starajmy się je dostrzec, być za nie wdzięcznym i sami róbmy wszystko, by ludzie, których spotykamy na swej drodze czuli się przy nas dobrze. 

koordynatorzy: Iwona Niedziela i Małgorzata Szostak