Szkolni Wolontariusze, postanowili w tym roku szkolnym wzbogacić kalendarz imprez szkolnych o obchody Światowego Dnia Uśmiechu, który w tym roku wypadł na dzień 3 października.
W związku z tym Dniem, na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka, na której każdy mógł się dowiedzieć, kto był twórcą i pomysłodawcą zorganizowania pierwszy raz tego dnia, a także poczytać sentencje mówiące o wartości uśmiechu. Dodatkowo na pierwszej lekcji nauczyciele rozdali uczniom plakietki z uśmiechem, które uczniowie mogli przyczepić do swoich ubrań. Na przerwie wolontariuszki, rozdawały kawały na poprawę humoru, a każdy wychodzące ze szkoły uczeń mógł zabrać ze sobą uśmiech.
Na pomysł zorganizowania Światowego Dnia Uśmiechu wpadł w 1999 r. artysta Harvey Ball, który w 1963r. stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Jego dzieło stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli dobrej woli i radości na świecie. Z czasem Ball był coraz bardziej zaniepokojony komercjalizacją żółtego znaczka i tym, że ludzie zapomnieli o jego oryginalnym przesłaniu. Wtedy właśnie Ball zaczął myśleć o zorganizowaniu akcji, która ukaże ludziom pierwotne znaczenie znaczka.
Pierwszy Światowy Dzień Uśmiechu był obchodzony 1 października 1999 roku w mieście Worcester w stanie Massachusetts i od razu przyciągnął uwagę światowych mediów. Twórca żółtego znaczka w inauguracyjnym przemówieniu powiedział: „Ten dzień odzwierciedla to, co jest w każdym z nas – patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia”.
„Uśmiechem zmieniaj świat i nie pozwól, aby świat zmienił Twój uśmiech.”
Autor nieznany
Pedagog i psycholog szkolny.