Dodano: 3 grudnia 2022
pixabay.com

„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować.”

Anna Dymna

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie to pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami – powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

Z tej okazji Szkolni Wolontariusze z opiekunami przygotowali szkolną gazetkę, na której przedstawili sylwetki sławnych osób niepełnosprawnych m.in. Stevie Wonder’a – niewidomego amerykańskiego piosenkarza soulowego, Nicka Vujicic’a- australijskiego świeckiego kaznodziei i mówcy motywacyjnego, urodzonego z rzadką chorobą objawiającą się między innymi całkowitym wrodzonym brakiem kończyn, Jana Meli – najmłodszego i pierwszego niepełnosprawnego zdobywcy biegunów. Ponadto w klasach 8c i 8b pedagog specjalny przeprowadził zajęcia „Każdy inny wszyscy równi”. W pierwszej części spotkania omówił rodzaje niepełnosprawności oraz jak zachowywać się wobec osoby z niepełnosprawnością. Następnie młodzi ludzie obejrzeli prezentację „Sławni niepełnosprawni”, podczas której mogli poznać sylwetki wybranych osób niepełnosprawnych, które pokonując swoje ograniczenia, osiągnęły w życiu sukces i zadowolenie, a nawet sławę. Na młodych ludziach z pewnością wywarł wrażenie wysłuchany wywiad Jana Meli „Droga do kariery”, który uważa, że sukces jest efektem ciężkiej pracy, marzeń i motywacji, że wszystko w życiu jest możliwe oraz klip zespołu osób niesłyszących „Unmute” – „Głośniej niż decybele”. Na koniec wspólnie zastanowiliśmy się nad słowami Martyny Wojciechowskiej: „Jedyne co nas ogranicza przy spełnianiu marzeń to nasza własna wyobraźnia. Sukces jest efektem ciężkiej pracy, cierpliwości, pokory i wiary, że wszystko w życiu jest możliwe.” Słuszność tego twierdzenia udowodnili niewątpliwie niepełnosprawni, którzy pokonując swoje problemy, bariery odnieśli zwycięstwo w walce z samym sobą.

pedagog specjalny Renata Stachura