Tydzień Profilaktyki '17

Data wpisu: .

            W minionym tygodniu od 27.11 do 1.12 obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Profilaktyki. W poniedziałek uczniowie pobierali pliki z tzw. „Pobieraczka”. Na każdym z nich widniało ostrzeżenie, że jest to plik z niewiadomego źródła, dzieci same decydowały czy chcą go otworzyć, czy też nie. Plikiem mogła się okazać: piosenka, audiobook, film, obrazek ale także wirus komputerowy!

            28.11, czyli we wtorek na głównym korytarzu pojawiła się gazetka pt: „Gry i portale edukacyjne, które warto polecić koledze”. W ramach tej akcji zorganizowany został konkurs na plakat reklamowy, przygotowane prace zostały umieszczone na gazetce wraz z dodatkowymi adresami ciekawych stron internetowych, z których mogą skorzystać uczniowie.

            W środę podczas lekcji wychowawczych nauczyciele przeprowadzili zajęcia o cyberprzemocy, a także przygotowali wraz z uczniami gazetkę o tej tematyce. Dodatkowo na zajęciach z informatyki dowiedzieli się jak bezpiecznie posługiwać się Internetem, by nie paść ofiarą oszustów. Natomiast klasy młodsze, podczas zajęć komputerowych tworzyły wizerunki wirusów w programie „Paint” bądź też przestawiały je farbami podczas zajęć zintegrowanych.

            30.11 był Dniem bez Telefonów Komórkowych, z tej okazji prosiliśmy uczniów by w tym dniu nie korzystali w ogóle z komórek, a ich rodziców zachęciliśmy by wspierali swoje dzieci w wytrwaniu w tym postanowieniu. Ponadto na szkolnym korytarzu została umieszczona gazetkę pt: „Jak żyło się bez telefonów komórkowych?”, która przedstawiała alternatywne sposoby realizowania różnych życiowych czynności, bez użycia telefonu. W czasie popołudniowych konsultacji szkolni wolontariusze rozdawali rodzicom ulotki, dotyczące profilaktyki cyberprzemocy, jak również zbierali datki w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.

            1.12 wyłoniono klasy, które stworzyły najciekawszą gazetkę na temat cyberprzemocy, a na szkolnej gazetce umieszczono prace dzieci młodszych, przedstawiające wirusy komputerowe. Zwycięzcy wszystkich konkursów zostaną ogłoszeni podczas apelu świątecznego. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje!