Mój smartfon – mój mały świat

Data wpisu: .

Dbamy o bezpieczeństwo naszych podopiecznych nie tylko w realnym, ale i w wirtualnym świecie, dlatego 5 października 2017r. przedstawiciele UKE w ramach realizacji kampanii społecznej "Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” gościli w naszej szkole.

Celem kampanii społecznej Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie.
Kampania przybliża dzieciom sposoby bezpiecznego poruszania się w kolorowym świecie Internetu, bez narażania siebie i rodziców na przykre konsekwencje. Internet to źródło zabawy, wiedzy i komunikacji, ale może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Najmłodsi użytkownicy często nie zdają sobie z nich sprawy i swobodnie ściągają gry, wysyłają drogie smsy lub mają dostęp do treści pornograficznych oraz treści nieodpowiednich dla ich wieku. Dzieci powinny znać zasady i wiedzieć, jak być bezpiecznym!

Podczas lekcji dzieci poznały nieco historii telekomunikacji, zobaczyły z jakich aparatów korzystali ich rodzice i dziadkowie. Wcieliły się w role małych inżynierów. Zaskoczone były tym, że jeszcze kilka lat temu nie było smartfonów, aplikacji społecznościowych, a czas spędzało się na podwórku, a nie przed ekranem komputera. Dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z usługi dostępu do internetu, jak używać smartfonów oraz że nie każdy w sieci jest naszym przyjacielem. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi - już nie małymi doświadczeniami związanymi z wirtualnym światem, zadawały pytania, dzieliły się spostrzeżeniami, refleksjami, opowiadały o ulubionych grach i aplikacjach, wykazywały się ogromną samodzielnością technologiczną i wiedzą o internetowych zagrożeniach.
Kolejny raz okazało się to, że dzieci posiadają ogromną wiedzę na temat najnowszych gier, aplikacji i modeli telefonów. To potwierdza jak bardzo potrzebne jest organizowanie podobnych spotkań i inwestowanie czasu w edukację i bezpieczeństwo dzieci oraz pomoc dorosłym w świadomym prowadzeniu najmłodszych po wirtualnym świecie.