Europejski tyDzień Języków Obcych

Data wpisu: .

Podsumowanie działań szkolnych

związanych z Europejskim Dniem Języków Obcych.

29 września odbył się w naszej szkole apel związany z EDJO, który co roku obchodzony jest 26 września. W dniach poprzedzających apel uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym wykonując według podanych wytycznych projekt dotyczący sławnego Europejczyka. Wśród prezentowanych sylwetek dominował patron naszej szkoły – Mikołaj Kopernik, za którym na drugim miejscu plasował się nasz utalentowany piłkarz Robert Lewandowski. Prac, ku naszej uciesze, było bardzo wiele, ale w związku z tym trudno było wyłonić zwycięzców. Po burzliwych naradach udało się wyłonić zwycięzców, ale trzeba tutaj podkreślić, że wielu uczestników otrzymało wyróżnienia. Wyniki mogliśmy poznać na apelu, gdzie z rąk Pani Dyrektor uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Prace można podziwiać na głównym szkolnym korytarzu.

Kolejne działanie związane z EDJO, w którym uczniowie mogli wziąć udział to wypisywanie przez każdą klasę ulubionych słów lub wyrażeń w języku angielskim na plakatach umieszczonych po zewnętrznej stronie drzwi klasowych. Tych słów było bardzo wiele i tematycznie różniły się w zależności od danej klasy, ale wszystkie łączyło jedno, a mianowicie słowo „Hello”. Nawet pierwszaczki, które dopiero zapoznają się z tajnikami pisania wolały to słowo napisać, niż rysować coś, co po angielsku już potrafią nazwać.

Na jednej z tablic w głównym korytarzu szkolnym zostały na początku tygodnia wywieszone różne powiedzenia o języku. Uczniowie mogli je „lajkować”. Najbardziej naszym uczniom przypadło do gustu stwierdzenia Nelsona Mandeli:

„Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie,

to co mówisz przemawia do niego.

Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.

W środę poprzedzającą apel, uczniowie losowali kraj, w którego barwach mieli pojawić się w szkole w piątek. Piątkowy apel rozpoczął się krótkim występem odważnych pierwszoklasistów, którzy śpiewająco przywitali się ze wszystkimi w czterech językach – polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. Następnie uczniowie klas czwartych i szóstych przybliżyli nam krótko ideę powstania Europejskiego Dnia Języków Obcych oraz uświadomili znaczenie języka angielskiego na całym świecie. Przekazywane przez nich informacje przeplatane były występami muzycznymi. Kinga Kubiś z klasy VA zaśpiewała w języku hiszpańskim piosenkę „La fuerza”, Jagoda Czopek z klasy VA w języku angielskim piosenkę Pharerlla Williamsa „Happy”, a klasa IVA piosenkę „I like food”.

Po występach przyszedł czas na zabawę z językiem. Na początek przedstawiciele każdej klasy musieli wśród zbioru różnorodnych flag odnaleźć flagę państwa, które wcześniej losowali. Następnie ochotnicy czytali angielskie i polskie łamańce językowe, próbowali odgadnąć w jakim języku śpiewany jest wcześniej wysłuchany fragment muzyczny, wykonywali zadania dotyczące języka angielskiego, odgadywali nazwy tańców narodowych po obejrzeniu krótkich filmików oraz wspólnie wszyscy zgromadzeni próbowali zaśpiewać słynny kanon „Panie Janie” w języku polskim, francuskim i hiszpańskim. Ci, którym udało się rozwiązać dane zadanie oraz klasy najlepiej prezentujące barwy danego kraju, zostali nagrodzeni słodkościami.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zachęcamy do nauki języków
Nauczyciele języków

Wyniki konkursu na najlepszy projekt z języka angielskiego o temacie "Sławny Europejczyk"

Kategoria klasy I - III
I m.
- Oliwia Zając kl. IIIa
II m. ex aequo - Franciszek Pardela kl. I, Małgorzata Łukasik kl. IIIa
III m. - Wiktoria Zontek kl. II
Wyróżnienia:
Alicja Zontek kl. I, Zuzanna Weźranowska kl. II, Szymon Jurczak kl. II, Paweł Kaspera kl. IIIa, Nadia Dyl kl. IIIa,
Jagoda Kołek kl. IIIa, Jakub Matejko kl. IIIa, Amelia Matejko kl. IIIa

Kategoria klasy IV - VII
I m. ex aequo
- Michał Sadlik kl. IVa, Milena Honkisz kl. IVa
II m. ex aequo - Michał Główka kl. IVb,  Dominik Kowalski kl. IVa
III m. - Milena Jurczak kl. IVa
Wyróżnienia:
Katarzyna Sikora kl. IVa, Jagoda Czopek kl. VIa, Ida Zborowska kl. VIa, Kinga Chrzanowska kl. IIIb, Kacper Kapela kl. IIIc, Emilia Prochot kl. IIIc

Dziękujemy uczestnikom konkursu, a szczególnie uczniom kl. I - III za tak liczne zaangażowanie!

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!